VELIKA KLADUŠA – Jučer je održana peta redovna sjednica Općinskog Vijeća Velika Kladuša, drugi puta u ovoj, 2025. godini, a peti puta u novom sazivu. Na ovoj sjednici Općinskog vijeća razmatrane su 22 tačake dnevnog reda, stim da je prvobitno dnevni red najavljen sa 20 tačaka, pa je na prijedlog ovlaštenog predlagača općinskog načelnika Borisa Horvata, dopunjen sa još dvije tačke koje tretiraju javni interes te su zbog toga imala obilježje hitnog karaktera. Radi se o prijedlozi Odluke o pristupanju izrade Regulacionog plana „Novi centar“ Velika Kladuša i Odluke o pristupanju izrade Regulacionog plana „Krajišnik“ Velika Kladuša. Kako je u ime predlagača pojasnila državna službenica Sanda Šertović, njihovim donošenjem stvoriće se pretpostavke da nadležne službe mogu odgovoriti zahtjevima građana, jer postojeće stanje ne dozvoljava da se određenom broju investitora izdaju urbanističe saglasnosti.
Ovim regulacionim planovima će se omogućiti korištenje prostora na lokalitetima „Novi centar“ i „Krajišnik”, građenjem sadržaja, odrediće se lokacijski uslovi koji definišu namjenu, položaj, funkciju, veličinu i oblikovanje građevina, poštujući Program i plan aktivnosti za pripremu i izradu regulacionih planova i smjernice za izradu planova koji se donose za područja na kojima predstoji intenzivna gradnja ili uređenje prostora čije su granice utvrđene prostornim ili urbanističkim planom koji je i osnova za njegovu izradu, odnosno Prostornim planom Unsko-sanskog kantona. Izrada ovih regulacionih planova i njihovo usvajanje otvoriće prostor za intenzivne procese gradnje i širenje urbanog gradskog područja. Finansijska sredstva za realizaciju ovih Odluka u svim njenim fazama od izrade prednacrta, nacrta i prijedloga regulacionih planova će se obezbijediti u Budžetu Općine Velika Kladuša, nosilac izrade je Zavod za prostorno uređenje i planiranje USK-a, a rok za izradu je devet mjeseci. Nakon obavljene rasprave usvojeni su većinom glasova.
Sjednici su prisustvovala 24 od 28 vijećnika, općinski načelnik Boris Horvat kao i savjetnici, šefovi općinskih službi te direktori javnih preduzeća i ustanova.
Vijećnici su tako jučer, pored vijećničkih pitanja, razmatrali i izjasnili se o 22 materijala a dnevni red je usvojen sa 15 glasova za i 8 suzdržanih. Inače, sve odluke i zaključci koji su proizlazili iz ovog dnevnog reda dobili su potrebnu većinu glasova!
Naime, Laburistička stranka je preko svoje predsjednice Kluba vijećnika tražila da se sa dnevnog reda skine čak sedam tačaka a što nije izglasano.
U okviru prve i stalne tačke dnevnog reda vijećnička pitanja i odgovori 12 vijećnika je postavilo devet vijećničkih pitanja i pokrenulo 12 inicijativa. Sva pitanja i inicijative aktuelni su i odnose se na manje bitne probleme građana ove lokalne zajednice, no isto tako su plod (ne)rada prethodne lokalne vlasti.
Duže od dvije godine Velika Kladuša nije imala svog općinskog pravobranioca i to je konačno riješeno. Na mandatni period od četiri godine imenovan je Damir Hušidić, diplomirani pravnik iz Velike Kladuše kojeg je na ovu funkciju jučer imenovalo Općinsko vijeće, a nakon prethodno provedenih konkursnih procedura.
Većinom glasova usvojen je i prijedlog Odluke o razrješenju člana Komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti Edvina Odobašića, dipl. ing. arhitekture, koji je podnio ostavku, a za novog člana Komisije Odlukom je imenovana Lorena Čelan, dipl. ing. arhitekture.
Usvojen je i Prijedlog Odluke o djelimičnom poništenju konkursa za izbor i imenovanje skupština javnih preduzeća, te Odluka o objavljivanju Javnog konkursa za izbor i imenovanje predsjednika i članova skupštine javnih preduzeća „Radio televizija Velika Kladuša“, „Veterinarska stanica“ i „Vodovod i kanalizacija“. Usvojen je i prijedlog Rješenja o imenovanju Skupštine JKUP „Komunalije“ Velika Kladuša u koju su imenovani Ibrahim Kamenjašević, predsjednik Skupštine i članovi Munib Alagić i Jasminka Pajazetović.
Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o plaćama i naknadama u Jedinstvenom općinskom organu uprave Općine Velika Kladuša čime se usklađuju prava državnih službenika i namještenika sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti Unsko – sanskog kantona, također je usvojen, kao i Zaključak o davanju saglasnosti na Pravilnik o vrstama vlastitih javnih prihoda Općine Velika Kladuša.
Prijedlog zaključka o usvajanju Memoranduma o prekograničnoj saradnji gradova i općina dobio je saglasnost većine vijećnika. Radi se o memoradnumu u okviru kojeg će se zajednički rješavati pitanja od uzajamnog značaja, a koji će potpisati sedam gradova i općina iz Republike Hrvatske (gradovi Slunj, Duga Resa, Glina, općine Cetingrad, Vojnić, Topusko i Dvor) i dvije općine iz BiH Velika Kladuša i Bužim.
Vijećnici su jednoglasno podržali Zaključak o usvajanju Memoranduma o saradnji Općine Velika Kladuša i Vijeća mladih USK-a. Pored zakonskog osnova za pružanje pretpostavki za nesmetano funkcionisanje formalnih i neformalnih tijela, organa i udruženja koja se bave položajem mladih, svaka lokalna zajednica ima potrebu zadržati mlade ljude. Stoga Općina Velika Kladuša će nastojati iskoristiti sve raspoložive mehanizme pružanja podrške mladima, pa je u skladu s tim na inicijativu Vijeća mladih USK-a za institucionalizacijom saradnje predloženo potpisivanje Memoranduma.
Prijedlog Uputstva o izmjeni i dopuni Uputstva za provođenje izbora za članove savjeta mjesnih zajednica na području Općine Velika Kladuša usvojen je većinom glasova. Ovim Uputstvom, kako je obrazloženo, uređuju se pitanja koja se tiču zakonitog provođenja izbornog procesa i imenovanja članova biračkih odbora. Ovom izmjenom Uputstva znatno će se poboljšati izborni proces i pojednostaviti procedure za izbor članova biračkih odbora.
Zbog obimnosti dnevnog reda sjednica je prekinuta, završetkom 15-te tačke dnevnog reda te će biti nastavljena u utorak, 11. marta u 13:00 sati kada će se razmatrati preostalih sedam tačaka dnevnog reda od kojih se nekoliko odnose na podršku za poljoprivredu i poduzetništvo.
Inače, jučerašnja sjednica Općinskog vijeća obilovala je replikama, ispravkama navodno krivih navoda i diskusijama koje su imale za cilj da nas vrate u neko ranije (ne)vrijeme kada je Velika Kladuša bila blokirana. Klub SDA nije nasjeo na provokacije i pokušaje obezvređivanja institucije Općinskog vijeća i obmana o dešavanjima u proteklom periodu. –Svjesni smo svi da je promjena u Velikoj Kladuši napokon došla na izborima 6. oktobra, kada su građani jasno i glaso rekli da im je dosta tog stanja beznađa. Dosadašnji rad Vijeća i načelnika, potvrđuje našu opredjeljenost da zajedno u svakoj prilici štitimo interese i borimo se za izgradnju i napredak Velike Kladuše, stoga je jasno ko je dio problema, a ko dio rješenja, i danas i u prošlom mandatu i u zadnjim decenijama, te nikakvih teatralni govori neće usporiti Vijeće i Klub SDA kao nosioca aktivnosti u svojoj misiji deblokade, izgradnje i prosperiteta Velike Kladuše jer „Jednu Veliku Kladušu imamo”, riječi su predsjedavajućega Asima Veladžića. Esad ŠABANAGIĆ