Direktor i troje zaposlenika „Stanouprave“ stradali zbog politike i nezakonitog prijema aktiviste SDA

Piše: M.D.

Općinski sud u Bihaću potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona protiv direktora JU „Stanouprava“ Bihać Demirović Damira (45) i zaposlenika Azre Ćemalović (33), Arijane Delić (49) i Edija Dupanovića (59) podignutu zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Tužilaštvo osnovano sumnja da je ova četvorka u 2022. godini provodeći konkursnu proceduru za radno mjesto u JU „Stanouprava“ Bihać omogućila učestvovanje u proceduri, te u konačnici i zaključivanje ugovora o radu na neodređeno vrijeme licu koje nije ispunjavalo uvjete u pogledu stručne spreme.

Direktor Demirović – između zahtjeva političke stranke i zakona, poklonio povjerenje stranci

Tužilaštvo optužnicom traži zabranu vršenja funkcije direktora javnih ustanova optuženom Demiroviću u trajanju od najmanje dvije godine, a ostalim optuženima zabranu rada u komisijama za prijem u radni odnos u JU „Stanouprava“ Bihać u trajanju od najmanje dvije godine.

Arijana Delić – članica komisije za prijem

Ramo, Ramo druže moj

No, osim ozbiljne optužnice i sudskog procesa koji će uslijediti mnogo je zanimljivija i poučnija priča o uticaju politike koja je u konačnici, indirektno, proizvela optužnicu protiv direktora Demirovića i troje članova komisije, vjerovatno iz prostog razloga što im je bilo „sugerirano“ da, „počine krivično djelo“ i sebe dovedu u ovaj položaj. Naravno, u optužnici nema političkih mentora i naredbodavaca.

Naime, tadašnja (ali i sadašnja direktorica) Elvira Selmanović je 2017. godine zaposleniku Rami Zuliću dala otkaz bez otkaznog roka jer je ukrao službeni mobitel ove JU. Taj mobitel je dužio bivši direktor Mirsad Vojić, a sektretarica ga je po instrukcijama direktorice Selmanović odložila „u stranu“, u slučaju da zatreba. Međutim, kada je mobitel „zatrebao“ ustanovili su da ga nema i da ga je neko otuđio iz ladice u stolu. Kako niko nije priznavao da je uzeo mobitel, prijavljeno je policiji i policija je nakon tri mjeseca uspjela da locira signala mobitela u Orašcu i Kulen Vakufu te da ga koristi zaposlenik Ramo Zulić.

Edi Dupanović – član komisije za prijem

Tada kreću direktni i indirektni pritisci prema direktorici Selmanović da „zaboravi“ na ovaj slučaj (čudna mi čuda, jedan mobitel manje-više), pokušalo se i preko njenog supruga uticati da „ne talasa“, međutim uporna direktorica nije odustajala. Čak je i tužilaštvo pokušalo da minimizira ovu krađu kao „beznačajno“ krivično djelo.

Ipak, nakon dobijanja presude u januaru 2018. godine u kojoj je priznao krivnju, Rami Zuliću je uručen otkaz. Zulić, predsjednik MZ Orašac i aktivni član političke stranke (SDA) tužio je „Stanoupravu“ i u prvostepenom postupku izgubio spor, ali je Kantonalni sud u Bihaću na kraju presudio u njegovu korist i to „iz procesnih razloga“.

Direktoricu Selmanović su smijenili u međuvremenu, a zaposleniku Zuliću isplaćene sve zaostale plaće. Selmanović je kao diplomirana pravnica zatražila od novog direktora da uloži vanredni pravni lijek pod prijetnjom prijave tužilaštvu.

Azra Ćemalović – članica komisije za prijem

Uložena revizija rezultirala je presudom Vrhovnog suda FBiH koji je poništio presudu Kantonalnog suda i potvrdio prvostepenu presudu o otkazu Zuliću. Direktor Damir Demirović (SDA ) bio je doveden pred svršen čin jer je morao svom članu dati otkaz; ipak nije smio da ne postupi po pravosnažnoj presudi.

No, ako ne u direktorovoj u glavi nekog od SDA funkcionera skrojen je plan o ponovnom zapošljavanju stranačkog aktiviste iz Orašca. Demirović ga je formalno otpustio, a na raspisanom konkursu kome je nedostajao samo Zulićev JMBG on je ponovo primljen, a da nije prošlo ni 30 dana od presude Vrhovnog suda FBiH.

Elvira Selmanović – bivša i aktuelna direktorica, nije popustila pritiscima

Demirovića presuda Vrhovnog suda FBiH motivirala da počini krivično djelo?

Nije Demirovića nimalo omelo obrazloženje iz presude koje je glasilo: „kako je nesporno zaposlenik osuđen za krađu, neosnovano je očekivati da poslodovac zadrži radnika na poslu“. Naprotiv, ovakvo obrazloženje suda, izgleda, dodatno ga je motivisalo da počini krivično djelo.

Bivša direktorica Selmanović prijavila je ovaj slučaj kantonalnoj inspekciji za rad, inspekcija podnijela krivičnu prijavu i „rodila“ se optužnica protiv direktora Demirovića i troje članova komisije za prijem. Ispostavilo se da Ramo Zulić nije ispunjavao uslove konkursa jer je po struci RTV mehaničar, a tražio se građevinski tehničar.

Uljuljkani političkom moći stranke direktor i članovi komisije su zanemarili pravila i procedure i u prvi plan stavili strnačku člansku knjižicu Rame Zulića, što ih je u konačnici koštalo optužnice.

Ramo Zulić – za njega se “založila” stranka, ali ne i Tužilaštvo USK i Vrhovni sud FBiH

Priča o (ne)pravdi i (ne)zakonitosti u ovom slučaju ima svoj koliko-toliko pravedni kraj. Zulić će, ipak, ostati bez posla i moraće vratiti sve plate i naknade iz plate što ih je neosnovano stekao, cca oko 30.000 KM. Bivša direktorica Elvira Selmanović ponovo je imenovana na ovu funkciju nakon razrješenja Demirovića u decembru prošle godine.

Na redu je sudski proces. U međuvremenu Selmanovićku non-stop prijavljuju za navodne nezakonitosti i do sada je Tužilaštvo USK donijelo pet naredbi o neprovođenju istrage. (etto.ba)