Tajfun ruši, inovatori grade

FOSHAN/KINA –  Iz ovog, jugoistočnog dijela daleke Kine, sa nepregledne delte Biserne rijeke, iz ovog dijela Azije odlaze vijesti tipa „kako kome“: prostor Delte je zahvaćen takvim tajfunskim nevremenenom, da ima i poginulih, otkazuju se hiljade avionskih letova, a u Fošanu je uvedeno vanredno stanje, za koje se ne zna do kada će trajati… Istovremeno, upravo u Fošanu, inovatori iz 48 zemalja ostvaruju uspjehe za radost, čast i ponos!                  Što se tiče Fošana i bh. inovatora, ostvaren je uspjeh bolji nego na bilo kojoj izložbi gdje su izlagali naši „autori bijele hronike“, a bili su na gotovo 200 izložbi od 1995! Nije riječ samo o broju zlatnih i drugih medalja – tu je konstantno podjednak uspjeh od izložbe do izložbe: oko 80% naših inovacija bude nagrađeno (dok je svjetski prosjek 30-40%!).

Ovog puta je riječ o uspjehu organizacijskog karaktera, tj. o uspjehu Asocijacije inovatora BiH, kao takve. Ovdje je održano 35. zasjedanje Generalne skupštine Svjetske federacije inovatorskih organizacija (IFIA), koje je proteklo u znaku 50-godišnjice osnivanja IFIA, a vođenje zasjedanja povjereneo je Huseinu Hujiću, generalnom sekretaru AIBIH! Svim ranijim zasjedanjima predsjedavao je predsjednik IFIA.                          Ovo je bila i izborna Skupština, a od važnijih rezultata, barem sa stanovišta BiH, evo dva: Hujiću je obnovljen četverogodišnji mandat generalnog direktora IFIA (2018-2022.), a Mladen Karić, potpredsjednik AIBIH, ponovo je izabran za člana Izvršnog komiteta IFIA (2018-2020)! Da bi se potpunije shvatilo koliko povjerenje i priznanje našoj zemlji ukazuje svjetski inovatorski pokret, valja znati da još samo Iran i Poljska imaju po dva predstavnika u rukovodnim organima IFIA! Povodom svoje 50-godišnjice, IFIA je zasluženim članovima dodijelila prigodni amblem, među njima Hujiću i Kariću!

O tome koliko naučni svijet cijeni doprinos „običnih“ inovatora materijalno-tehničkom razvoju čovječanstva govori podatak da se slavljenicima jubilarne godišnjice IFIA obratio Ficdžerald Džordž Smut (Fitzgerald George Smoot), dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2016! A u katalogu izložbe svojeručno je uputio lijepe želje i čestitke bh. inovatorima!                                                  Što se tiče rezultata koje su ostvarili „obični“ članovi AIBIH oni su, kao na svakoj svjetskoj izložbi, „tek“ uobičajeni: opet su, koliko-toliko, poboljšali „loš imidž BiH u svijetu“, da upotrijebimo sintagmu koju počesto upotrebljavaju državni glasnogovornici. Ovdje je prilika spomenuti da su članovi AIBIH, njih 430, kreirali, a Udruženje širom svijeta promoviralo, gotovo 380 inovacija! Prosvijećenima to predstavlja 380 potencijalnih razvojnih projekata, a to ne spominju „elitni glasnogovornici“.

Evo rezultata koje su u Kini ostvarili bh. autori: Zlatne medalje Kineskog Udruženja inovatora dobili su prof. dr. Fikret Alić, iz Tuzle i Josip Laštro, iz Busovače. Priznati stručnjak za termodinamiku, dr. Alić, ovog je puta svijetu ponudio uređaj koji je nazvao „nano-feromagnetični fluidni filter“; namijenjen je za pročišćavanje zagađujućih plinova iz motornih vozila i gradskih toplana. Laštro je napravio „Stroj za branje jagodastog voća“, koje posljednjih godina ukrašava plantaže malina, borovnica, ribizla, širom BiH.                                                     Srebrene medalje dobili su Maglajka Armina Čamić-Mačković („građevinski materijal i blokovi od celuloze“, Josip Gujić, iz Kaknja („brzopomični graničnik za knjige“) i Sašenko Sadiković, iz Ljubuškog („vjetrobran za mostove i viadukte“). Trebinjci Borko Babalj i Dragan Spaić nagrađeni su bronzanim medaljama – Babalj za „naočale bez okvira i krila“, Spaić za „termos-košnicu“.

Udruženje inovatora „Građansko inoviranje“, iz Singapura, dodijelilo je tri diplome: Gujiću, Spaiću i Sadikoviću (ovog puta za njegovu drugu inovaciju nazvanu „vodilica lanca – bez ulja“.

Udruženje inovatora Maroka dodijelilo je svoje priznanje Asocijaciji inovatora BiH, a  Balkansko udruženje menadžera H. Hujiću i M. Kariću. Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ