Početak današnjeg Drugog redovnog zasjedanja Općinskog vijeća mirisao je na određene nesuglasice, no predložena je pauza te je zasjedao Kolegij Općinskog vijeća nakon kojeg je postignuti dogovor od strane Općinskog vijeća usvojen jednoglasno. Naime, Laburistička stranka pripremila je aparaturu za video snimanje, nešto slično onom u prethodnom sazivu, želeći vijeće prenositi uživo. Predsjedavajući Općinskog vijeća Asim Veladžić pročitao je odredbe Statuta po kojima je oblast snimanja sjednica predviđena, za sada, u tonskom zapisu pa je na Kolegiju zaključeno da sjednice uživo može prenositi samo ovlaštena medijska kuća a to će u narednom periodu biti Radio Velika Kladuše te eventualno još neki registrirani medij i taj je zaključak usvojen jednoglasno.
Na samom početku sjednice zakletvu je položila Selma Kendić vijećnica Naše stranke, kao 27. vijećnik od 28 koliko vijećnika broji Općinsko vijeće. Na prijedlog Općinskog načelnika, dopunjen je predloženi dnevni red koji sada broji ukupno 18 tačaka i to Zaključak o davanju saglasnosti za imenovanje državnog službenika Sande Šertović za privremeno obavljanje poslova Općinskog pravobranioca. Vijećnici su potom usvojili i Prijedlog Zaključka o usvajanja prijedloga sporazuma o međusobnoj saradnji općina Velika Kladuša i Bužim. Konačno, rukama 17 vijećnika pozicije usvojen je dnevni red dok su vijećnici Laburističke stranke bili suzdržani.
Vijećnička pitanja i inicijative – aktuelni interesi građana
U okviru prve tačke dnevnog reda: Vijećnička pitanja i odgovori (vrijeme pitanja) osam je vijećnika postavilo vijećničko pitanje te deset njih pokrenulo određenu inicijativu, a sva su pitanja tražena u pismenoj formi. Vijećnica SDP doktorica Refika Purić zatražila je precizne podatke o (ne)riješenim zahtjevima za izdavanje urbanističih saglasnosti, odnosno građevinskih dozvola fokusirajući se na „odabrane“ i to za period2021., 2022, 2023. i 2024. godina konstatirajući da je u toj oblasti vladao opći nered. Vijećnik Laburističke stranke Nedžad Salkić zatražio je sa nivoa Federacije podatke o implementaciji sudskih presuda iz 2004. i 2013. godine a koje se odnose, kako je naveo, na prava pripadnika Narodne odbrane a potom sa istog nivoa i podatke o eventualnoj razlici u zakonu o pravima boraca jer se isti, kako reče Salkić, ne odnose samo na borce Narodne odbrane. Mirzet Brkić (SDA) problematizirao je status deponije Radića most kojoj je po rješenju od 2016. godine izdana Okolinska dozvola sa rokom trajanja od pet godina koji je prošao prije tri godine. Ovdje će biti zanimljiv i odgovor na ovo pitanje ali i sveukupno stanje ove slobodno se može koristiti izraz Divlje deponije jer u biti tako i izgleda a nikako kao Gradska deponija. Zaim Tralješić iz NES-a zatražio je pismenu informaciju o stanju i rezultatima sanacije šteta od poplava 2024. godine dok je jedna od „interesantnijih“ inicijativa došla od Ale Hušidića (SDA) koji predlaže da se pokrene procedura promjene imena Gradskog parka „Sedam sekretara SKOJ-a“ upravo u Gradski park. Doktorica Semra Okanivić (SDA) založila se za izdvajanje iz Budžeta u fond za pomoć medicinske oplodnje mladim bračnim parovima koji ne mogu imati potomstvo prirodnim putem ugledavši se na pozitivnu praksu susjedog Cazina. Doktorica je ovo mnogo šire kao stručnjak objasnila ali se također založila za primjenu načela i propisa spolne ravnopravosti u svim oblastima Općine Velika Kladuša. Emir Delić (LS) predlaže da Direkcija cesta USK-a izgradi pješačke staze – trotoare u Donjoj Vidovskoj i Glavici. Sinhad Golubović (SDP – zamjenik predsjedavajućega) se založio svojom inicijativom da se pješački prelazi u užem dijelu grada bolje markiraju i osvijetle radi čestim nesreća upravo na pješačkim prelazima odnosno zebrama. Selma Kendić (NS) se zalaže za bolju i aktuelniju informiranost javnosti o dešavanjima u i oko Općinskog vijeća a putem službene Općinske stranice.
Budžet za 2025. manji za petinu od prethodnog, ali znatno realniji
U nastavku sjednice vijećnici su, kao najvažnije tačke koje su pobudile pojačano interesovanje javnosti, usvojili Nacrt budžeta za 2025., te formirali Komisiju za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti.
Kako je u obrazloženju navela Sebila Dervić Melkić, šefica Službe za finansije, računovodstvo i javne nabavke, Nacrt Budžeta za 2025. godinu uravnotežen je na iznos od 23.137.239 KM i manji je za 18% odnosno za 5.217.836 KM u odnosu na Budžet tekuće, 2024. godine.
U dijelu neporeznih prihoda planirano je i značajno povećanje na stavkama koje se odnose na prihod koji Općina ostvaruje izdavanjem određenih rješenja u dijelu urbanizma, a na osnovu pretpostavke i težnje da se otkoči proces izdavanja odobrenja što bi se povoljno odrazilo na prihode općine. Kod tekućih i kapitalnih grantova je također predviđeno smanjenje u odnosu na Budžet 2024. godine, a iz razloga jer su planirani prihodi na osnovu stvarnih projekcija.
U sljedećoj godini, kako je istaknuto, ne može se računati na akumulirani suficit jer je isti utrošen u tekućoj godini što znači da Općina u narednoj godini može samo računati na prihode i primitke koje ostvari u narednoj godini.
Ovako planiran Budžet vijećnici uglavnom smatraju realnim i ostvarivim. Možda je zanimljivo istaći da je Nacrt najvažnijeg finansijskog dokumenta Općine prihvaćen jednoglasno. Prihvaćen je prijedlog Mirzeta Brkića (SDA) da se Nacrt uputi u javnu raspravu pismenim putem u trajanju od pet dana, te da se prijedlozi dostave putem e-maila ili pošte na adresu Općine.
I na kraju, vjerovatno najzanimljivije. Formirana je Komisija za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti a ovaj prijedlog usvojen je sa 17 glasova ZA i 9 SUZDRŽANIH a komisiju čine: Renata Hamzić-Keserović (kao predsjednica), a članovi su Edvin Odobašić, Ale Sulejmanagić, Aldin Ćatić, Elvir Nezirević, Nihad Ugarak i Irma Karajić. Formiranjem ove Komisije trebao bi otpočeti proces izdavanja urbanističkih saglasnosti na području općine Velika Kladuša a koje se nisu izdavale prethodnih nekoliko godina.
Većinom glasova usvojen ZKP za 2024. godinu
Vijećnici su većinom glasova, prihvatili Prijedlog Programa zajedničke komunalne potrošnje za 2024. godinu koji iznosi 1.963.246,57 KM. Usvojen je Zaključak koji je predložila Komisija za prostorno planiranje, mjesne zajednice, komunalne poslove i ekologiju kojim se nalaže Općinskom načelniku da se putem nadležne službe zatraži inspekcijski nadzor kantonalnog budžetskog inspektora u dijelu potrošnje budžetskih sredstava u toku 2024. godine, a po osnovu sporazuma potpisanog o realizaciji poslova predviđenih prijedlogom komunalne potrošnje za 2024. godinu i načinu fakturisanja i plaćanja koji je potpisan između Općinskog načelnika Fikreta Abdića i direktora JKUP „Komunalije“ d.o.o. Velika Kladuša Amira Đogića te da o nalazu inspektora naknadno upozna Općinsko vijeće.
Utvrđeno više javnih interesa
Na sjednici Općinskog vijeća danas je jednoglasno je usvojeno više Odluka o utvrđivanju javnog interesa: za izgradnju graničnih prelaza Zagrad – Pašin Potok i Plazikur – Gejkovac, zatim za izgradnju, rekonstrukciju i modernizaciju nekategorisanih puteva Jašići – Hukavica, Vejinac – Varmansko selo, Škola Mrcelji – Agičići, Lipovac i Čaglica – Ponjevići – Golubovići. Utvrđen je i Javni interes za izgradnju niskonaponske mreže Šiljkovača 2 i za izgradnju elektronergetskog objekta Trafostanica Hodžinac.
Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ