BIHAĆ – Posljednjih nekoliko dana pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona zaustavljaju i zadržavaju BH Talgo voz u stanici Bosanska Otoka, te izvode iz voza putnike za koje tvrde da su migranti, bez obzira dokle su kupili karte i odvode ih u Upravi Željeznica Federacije BiH nepoznatom pravcu. Uporedo s tim primijećeno je kretanje većeg broja grupa migranata po pruzi i pružnom pojasu.
Smrtna opasnost
–Radnici ŽFBH u području Bihać su prilikom obavljanja redovnih zadataka nailazili na migrante po pruzi, tunelima, nadvožnjacima, propustima, mostovima. Ovim postupcima dovode svoje živote u smrtnu opasnost, pogotovo ako se uzme u obzir i opasnosti od djelovanja visokog napona 25.000 volti kojim se napaja željeznička kontaktna mreža, kaže Samir Alagić, direktor Područja infrastrukture Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine u Bihaću. Alagić, nadalje navodi kako Uprava ŽFBH reagira na način da redovno obavještava pripadnike MUP USK-a o lokacijama i kretanju migranata, te i sami radnici uklanjaju te ljude s pruge i ukazuju im na opasnosti kojima se izlažu. -Također ŽFBH su pismeno o ovoj problematici obavijestile Vladu USK-a, premijera i ministra unutrašnjih poslova, te policijskog komesara, te tražili od njih da se uključe u rješavanje ove problematike. I šest sindikata koji djeluju unutar Željeznica FBiH u Području Bihać su se u ime 200 radnika koje predstavljaju, saopćenjem obratili svim nadležnim institucijama kantona i svim medijima, u kojem između ostalog ističu da je linija BH Talgo voza jedina svakodnevna željeznička linija koja saobraća u Unsko-sanskom kantonu, te ima veliki značaj za očuvanje radnih mjesta radnika Željeznica Federacije iz Unsko-sanskog kantona, a samim tim i egzistencije njihovih porodica.
Kolateralna šteta
Iz sindikata navode da su Željeznice Federacije BiH postale kolateralna šteta na relaciji migranti – nadležne institucije na svim nivoima u Bosni i Hercegovini koje su u konačnici zakazale u činjenju određenih zakonskih radnji, a sve u cilju kako bi se spriječio ulazak migranata u Bosnu i Hercegovinu. Napominju kako je Unska pruga stup razvoja privrede Unsko-sanskog kantona. Revitalizacijom ove pruge Unsko-sanski kanton bi u mnogome profitirao, prvenstveno na otvaranju novih radnih mjesta u trenutku kada nam radno sposobno stanovništvo odlazi u zemlje Europske unije. -Od nadležnih institucija Federacije, Kantona, gradova i općina očekujemo zaštitu i podršku kad je u pitanju opstojnost željezničkog saobraćaja na Unskoj pruzi, a posebno BH Talgo-voza i realizacije daljnjeg projekta revitalizacije Unske pruge. Direktor bihaćkog Područja infrastrukture ŽFBH, Samir Alagić napominje da su radnici ovoga Poslovnog područja u obavezi i spremni svim sredstvima učiniti da se željeznički saobraćaj na Unskoj pruzi nesmetano odvija uz maksimalno poštivanje željezničkih propisa, kao i Zakona o sigurnosti željezničkog saobraćaja. Samir TULIĆ

