VELIKA KLADUŠA – U četvrtak, 05.12.2019., u prostorijama Alternativnog doma kulture u večernje sate (19-20:36) održana je dobro posjećenaa (oko 70-tak osoba pretežno srednje i mlađe dobi sa dominacijom ženskog roda) i fantastično organizovana promocija knjige „PTSP-Spomenar“ (Sarajevo, 2019.) autora Dragana Bursaća (1975). Kladuška profesorica Almira Džanić i autor su se zbilja potrudili da se knjiga profesionalno prezentira i u tome dobro uspjeli! O sadržaju, kvaliteti, dometu knjige (format 12×20 cm, pet poglavlja i 125 str., cijena 15,00 KM) ne bi sada pisao. Rano je, knjigu treba isčitati! Uvažavam sve ono što je dosada o knjizi rečeno, pohvale autora,…
Promotori su ostavili vremena i dali mogućnost da posjetioci promocije postavljaju pitanja i-ili svoje kratke komentare, što je svakako pohvale vrijedno. Naravno, sve vrijeme u skučenoj prostoriji vladala je pažljiva tišina sa primjetnom napetošću organa sluha. Na osnovu onog što sam čuo od promotora i većine pitanja ne mogu se oteti utisku raširenim percepcijama kako je rat, krv i druge prateće nečasne radnje glavnina ili pak pretežni dio naše recentne povijesti koja plijeni pažnju,…
Sudeći prema pitanjima i interesovanju stiče se dojam kako ili nismo informirani ili ignorišemo činjenice da su desetine autora sa širih geografskih prostora, sa Westa i Orijenta, iz različitih vizura opisali ključne događaje, ličnosti,… recentne krajiške povijesti (Oružana pobuna 1950., Financijski i drugi skandali 1987., Dva egzodusa 1994/95., „Imovinski rat 1993/95“., Tajkunizacija Velike Kladuše, …). Svaki od navedenih događaja je sudbina desetina hiljada Kladuščana preokrenuo na sasvim nenadane strane! Parafraziram čuvenog prof. Pariške univerze (Gilson): otkrivanje istine je individualna stvar, ali njena verifikacija to nikako nije! Već 10-tak godina traju aktivnosti na „verifikaciji „Oružane pobune 1950.“ koja je itekako dobro okrznula nebrojene Kladušane, ali Kladuščana u pomenutim radnjama nema!?
Dan prije promocije beha Oslobođenje je objavilo šokirajuće rezultate PISA testiranja. Testiranjem je obuhvaćeno 79 zemalja, a BiH se našla na 62. mjestu. Testiraju se matematika, prirodne nauke i čitanja. Iz matematike smo osvojili 406, iz prirodnih nauka 403 i čitanja 398 bodova. Preuzimam rizik da navedene poene pomoću ranga razvijenosti Velike Kladuše (70% od beha prosjeka) „preračunam“ na 278 bodova za čitanja. Sličnu komparaciju sam „elaborirao“ u skorošnjoj kolumni Tefter kada je u pitanju kritičko promišljanje. U knjigama sve piše ali knjige treba čitati, glasi stara mudra poslovica!
Velika Kladuša, 06.12.2019. ramoh45.07@hotmail.com