BOSANSKA OTOKA – Vijećnici Općinskog vijeća Bosanska Krupa usvojili su minulih dana prijedlog Zaključka o zabrani dovoženja migranata na teritoriju općine Bosanska Krupa uz entitetsku granicu. I pored toga, autobusi iz manjeg bh. entiteta dovoze migrante koji se zadržavaju uz međuentitetsku liniju razgraničenja i noću šumskim putevima dolaze u Bosansku Otoku želeći nastaviti put za Bihać.
U blizini međuentitetske linije u otočkim poljima zatekli smo grupe migranata među kojima ima i porodica sa djecom. Šest je porodica iz Afganistana, desetero djece mlađe od deset godina i jedna trudnica. Bez hrane, vode, pod vedrim nebom su tri dana. Apeliramo ovom prilikom na Međunarodnu organizaciju za migracije – IOM i Visoki komesarijat Ujedinjenih naroda za izbjeglice – UNHCR da se ovim porodicama pomogne. Pomoći mogu i građani ukoliko to žele i tako pokazati svoju humanost i empatiju za osobe u nevolji. Pripadnici Policije MUP Republike Srpske im ne dozvoljavaju odlazak u Sarajevo a policajci MUP USK-a u Bihać. Iako je Općinsko vijeće Bosanska Krupa na posljednjoj sjednici donijelo odluku kojom se zabranjuje dovoženje migranata na teritoriju ove općine, uz međuentitetsku liniju, autobusi iz entiteta RS migrante i dalje dovoze ovdje u naselje Prokop, odakle šumskim putevima, preko Crkvine, silaze u naselje Manda i Bosansku Otoku, pa Unskom prugom, po ko zna koji put, pješice u Bihać.
Kako ovu odluku provesti na terenu, odgovor smo pokušali dobiti od općinskog načelnika Armina Halitovića i predsjedavajuće Općinskog vijeća Elvire Mehić. Na žalost, nismo ga dobili jer načelnik nije bio u Bosanskoj Krupi a predsjedavajuća se nije javljala na naše telefonske pozive. A život mještana Prokopa, i dalje liči na „noćnu moru“. -I sinoć smo imali jednu neprospavanu noć. Migranti su ušli ovamo na jedan kraj gdje nije ograđeno, prešli su ovdje preko ove njive, pokršili nam maline. Prešli su tu do ove ograde i tako da su tri polja ove žice slomili skroz, satrali je do zemlje. Jednu trideset njih je prošlo. Totalna šteta, ja ne znam što da radimo više, žali se mještanka Fatima Šertović.
Uz sve oblike kriminalnog ponašanja, provale u privatne stambene objekte, otuđenja povrća iz plastenika i bašta, vandalskom ponašanju migranata ovdje u blizini međuentitetske linije razdvajanja u Otočkim poljima, čini se, nema kraja. Migranti su tako ovih dana ložili vatru na kolosijeku od koje je izgorjelo više željezničkih pragova, pričinivši tako štetu Željeznicama FBiH i ugrozivši sigurnost željezničkog saobraćaja. Enver Bratić, također, mještanin ovog naselja, kaže kako je s migrantima imao problema jer su činili manje krađe. U posljednje vrijeme, manje se kreću kroz naselje, dodaje. -Traže većinom jesti, obuću, čarape… Nisu nam nikakvu veću štetu uradili. Samo kradu čarape, majice, uglavnom unutarnji veš. Nije Bog zna kakva šteta, kradu kukuruze, jabuke, to je sve izdržljivo, kaže Enver Bratić, mještanin naselja Prokop. Koliko migranata ovdje boravi tačno se ne zna. Svako ima svoje podatke, ali sasvim sigurno ih je manje. Početkom provođenja odluke o zabrani ulaska svih kategorija migranata i izbjeglica na područje Krajine, iz IOM-a su dolazile informacije da ih je na otočkom području oko 400. Međutim, sada ih je mnogostruko manje, ako je suditi po obrocima koje svakodnevno pripadnicima ove populacije podijele humanitarci iz organizacije SOS.
Odluka Općinskog vijeća Bosanska Krupa o zabrani dovoženja migranata na ovo područje ustvari je teško provediva, jer migrante iz entiteta Republika Srpska još uvijek dovoze na međuentitetsku liniju. I dok se pronalaze načini sprečavanja dovoženja migranata i izbjeglica, najveće štete trpe mještani ovoga i susjednih naselja. Samir TULIĆ