MEĐUGORJE – U Međugorju je početkom sedmice održana dvodnevna Inter-profesionalna radionica za predstavnike medija i pravosuđa odnosno glasnogovornike pravosudnih institucija u BiH, urednike, novinare, advokate i međunarodne eksperte na temu „Mediji i pravosuđe u BiH: Pravo na slobodan pristup informacijama u pravosudnim institucijama te Pravo na zaštitu integriteta i tajnosti pravosudnih istraga i postupaka”.
Šefica Ureda Predsjedništva Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH Marjana Popović, kazala je da je cilj radionice okupiti novinare i glasnogovornike pravosudnih institucija te unaprijediti medijsko izvještavanje o toku sudskih postupaka i tužiteljskih istraga i uopće unaprijediti međusobnu saradnju odnosa i otvorenosti između novinara i medija te pravosudnih institucija i glasnogovornika, unapređenje razumijevanja prava novinara na pristup informacijama u pravosudnim institucijama te ograničenja i pravila eksternog komuniciranja pravosudnih institucija.
Inter-profesionalni seminar na kojem je sa prostora USK-a učestvovao jedino urednik Redakcije ReprezenT-a, realiziran je u okviru projekta Vijeća Europe – Jačanje pravosudne ekspertize o slobodi govora u medijima jugoistočne Europe (JUFREX), a posvećen je transparentnosti i odgovornosti pravosuđa, pristupu pravdi iz perspektive medija te poboljšanje komunikacijskih kanala između pravosuđa i medija. -Ono što radi pravosuđe treba biti edukativno i javnosti i za počinitelje različitih kaznenih djela, a s druge strane, omogućiti građanima da grade povjerenje u pravosudne institucije – kazala je generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić. Ona je dodala kako je od iznimnog značaja informiranje građana o radu pravosudnih institucija, posebice u segmentu ratnih zločina i teških kaznenih djela koji se procesuiraju pred bh. pravosuđem, a o čemu iz različitih razloga nema dovoljno informacija. -Prvog dana rada zaključili smo da bi bilo važno napraviti jedinstven sistem širenja informacija o radu pravosudnih institucija, jer imamo različite pristupe, različite kriterije i različitu otvorenost sudova i tužiteljstava na različitim nivoima pravosudne vlasti u BiH, dodala je Borka Rudić.
Na radionici su predstavljeni primjeri iz prakse, a razgovaralo se i o stereotipima u komunikaciji između pravosuđa i medija. Učesnici radionice imali su priliku dati prijedloge i sugestije s ciljem unapređenja odnosa s medijima i povećanja transparentnosti rada pravosudnih institucija.
Na radionici je, između ostaloga, zaključeno da je potrebno više raditi na edukaciji u oblasti komunikacije s javnošću i većoj transparentnosti pravosudnih institucija prema javnosti te da se organiziraju uzvratni posjeti medijskih profesionalaca i uposlenika iz pravosuđa. Takođe je zaključeno da bi se trebali relaksirati odnosi između nositelja pravosudnih funkcija i samih medija, putem društvenih mreža.
-Prijedlog s ove radionice je i uvođenje samoregulacije i regulacije, odnosno samoprocjene kvalitete i stručnosti samih novinara koji izvješćuju o radu pravosudnih institucija, što uključuje i monitoring medijskih izvješća iz pravosuđa, jer se po njemu može procijeniti koliko se poštuju etički standardi, zaključila je Borka Rudić.
Prisutnima na Inter-profesionalnom seminaru obratili su se šef Ureda Predsjedništva VSTV-a BiH Admir Katica, Vanja Ibrahimbegović iz Vijeća Europe u BiH, Azra Brkić iz USAID-ovog Projekta pravosuđe u BiH, zatim glasnogovornica Tužiteljstva FBiH Nina Hadžihajdarević i glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić, generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić, Velida Kulenović, također iz Udruženja BH novinari, Erna Mačkić iz Balkanske istraživačke mreže, te novinari-urednici među kojima i urednik ReprezenT-a, kao i međunarodni ekspert Marc Gruber. Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ