Piše: Midhat Dedić

Kada počinje borba  za pravnu državu?

Od ponedjeljka ili onda  kada nam lično zatreba.

Inače, prije toga, godinama, decenijama, snagom svoje postojane indiferencije i nijemim čulima  mogli  smo „časno” šutjeti kada je pravna država trebala nekima drugima.

Jer zašto „čačkati mečku”.

To je klimaks lažnog morala.

Sladak mali, znamo ga dobro, (be)stidno je okretao glavu u gradu dok se „pravna” država obračunavala sa nama budalama koji smo „dizali glas”.

Sa nama, „bludnim sinovima”.

Nije ga bilo tu da podrži „nas budale” ne tekstom, ne izjavom, ne d’o Bog, kolumnom, nego ni lajkom.

Skupi su bili lajkovi tih dana i godina.

Tako je nepodnošljivo šutio on i mnogi drugi da kada se sjetim, kako sada, rezolutno traži da pravna država kaže svoje, pomislim ovo je neki drugi Novi Čovjek.

Jedan od onih koje smo trebali „kad je grmilo“, ali on je tada imao preča posla.

Okej, sada je za svetu pravdu i brani je ne samo ajetima Časnog Teksta nego i svom silom ustavno-pravnih i zakonskih strojeva i podzakonskih mašina.

Preporučuje se svima nama baš sada kada pravna država više nego ikada treba da odbrani (barem) jedan javni konkurs, a poslije šta bude.

Kakva apologija pravne države, baš sada, „u pravi čas”, ni manje više.

Za razliku od nas ludaka koji smo za pravnu državu znali i ranije.

I bučno galamili ne za sebe, nego za druge.

Ako.

Slažem se, podržavam i šaljem „like”.

A posebno se slažem i zalažem ja „javna budala” da svako od nas radi ono za šta se školovao i da brani svoj zanat i svoju profesiju.

Tamo gdje smo svoji na svome.

Ako je to ikako moguće u pravnoj državi. (*)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here