BIHAĆ – Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je ovih dana izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku Federacije koje propisuju uvođenje kućnog pritvora s elektronskim nadzorom kao novog Instituta u krivičnom zakonodavstvu Federacije BiH. S obzirom da kantoni Federalnom ministarstvu pravde plaćaju pritvor, omogućeno im je da primjenom ovog Instituta smanje njegove troškove. Šta će izmjene i dopune Zakona značiti u praksi odgovor smo potražili od Asima Dizdarevića, ministra pravosuđa i uprave u Vladi Unsko-sanskog kantona i dr. Nikole Findrika, doc. krivičnog prava na Pravnom fakultetu u Bihaću.

Izmijenjenim i dopunjenim Zakonom o krivičnom postupku uveden je novi Institut kućnog pritvora s elektronskim nadzorom osoba protiv kojih se vodi krivični postupak, osumnjičenih i optuženih osoba. Novi institut u krivičnopravnom zakonodavstvu Federacije BiH važan je iz razloga što će se smanjiti troškovi pritvora i ostvariti značajne uštede. -Procjenjuje se da će se taj elektronski nadzor moći izvesti na dnevnoj osnovi za oko 22 KM dok je do sad pritvor za jedan dan boravka za svako lice plaćan po 40 KM. Na takav način bi se mogle ostvariti uštede u budžetima svih kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine, kaže Asim Dizdarević, ministar pravosuđa i uprave u Vladi Unsko-sanskog kantona. Ministar Dizdarević dodaje kako su i do sada nastojali smanjiti nagomilane troškove plaćanja pritvora i ishrane pritvorenih osoba u kazneno-popravnim zavodima u Federaciji. Već dvije godine nastoje izmiriti milionske obaveze. Ovakvim izmjenama i dopunama Krivičnog zakona bh. zakonodavstvo bi se približilo europskim standardima, smatra ministar. Docent krivičnog prava na Pravnom fakultetu Nikola Findrik komentirajući izmjene Zakona o krivičnom postupku kaže kako Kućni zatvor s elektronskim nadzorom već funkcionira u našem zakonodavstvu. -Postoji bitna razlika između pritvora i zatvora, isto tako, i kućnog pritvora kao nove mjere osiguranja prisustva i kućnog zatvora s elektronskim nadzorom kao zamjene za izrečenu kaznu zatvora. Osnovna razlika se ogleda u tome što su zatvor i naravno, ovaj kućni zatvor kazne, odnosno, sankcije koje se izriču nakon što se pravosnažnom osuđujućom presudom utvrdi krivnja optuženog, kaže docent krivičnog prava Nikola Findrik.

Pritvor i ostale mjere prisustva osumnjičenog, odnosno, optuženog, su mjere kada su ispunjeni određeni zakonski uslovi kako bi bili dostupni organima gonjenja dok traje istraga, suđenje, do donošenja pravosnažne odluke, izuzetno, i nakon nje do upućivanja na izdržavanje kazne zatvora. Izmjenama i dopunama Zakona propisano je određivanje trajanja istrage koja se prema instruktivnoj odredbi do sada trebala okončati u roku od šest mjeseci. -Sadašnja odredba kaže da se istraga mora okončati u roku od šest mjeseci i da se izuzetno može na obrazloženi prijedlog tužioca, glavni tužilac može odobriti produženje istrage za još šest mjeseci, izuzetno kod težih krivičnih djela i na duži period, ističe dr. Nikola Findrik, profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu u Bihaću.
Na ovaj način se štiti pravo osumnjičene osobe da istraga protiv nje ne traje predugo a istovremeno se štiti i osnovna uloga Tužilaštva, brzo i efikasno procesuiranje učinilaca krivičnog djela i privođenja licu pravde. Samo efikasnim pravosuđem možemo osigurati da krivcima bude izrečena kazna u razumnom roku. Praksa potvrđuje kako dugotrajni postupci i kazna koja nakon njih uslijedi, gubi svoj smisao, posebno sa stanovišta oštećene osobe u krivičnom postupku, kaže doc. Nikola Findrik, profesor krivičnog prava na bihaćkom Pravnom fakultetu. Samir TULIĆ