Multimedijalna izložba ukrajinskih umjetnika koja je nastala u Sarajevu kroz WARM Fondaciju „BOSNA: UKRAJINA Izvještavanje iz budućnosti” otvorena je u Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina u 18:30. Izložbu čini kolekcija filmova i eseja, medijskih izvještaja, fotografija, poezije, radova savremene umjetnosti i dječijih crteža, a kustosi izložbe su Slaven Tolj i Lejla Hodžić.
Multimedijalni radovi nastali su u aprilu kada je dvadeset novinara, fotografa i umjetnika iz Ukrajine boravilo u Sarajevu, Prijedoru, Trnopolju, Srebrenici i Žepi u organizaciji WARM Fondacije. Istraživali su kako se jedna zemlja, skoro trideset godina nakon završetka rata, suočava sa procesima koji dolaze tokom i nakon što sukobi prestanu – procesima suočavanja sa prošlošću, pomirenja, memorijalizacije, dokumentovanja i procesuiranja ratnih zločina, povratka izbjeglica, suočavanja sa korupcijom.
Istraživali su muzeje i mjesta povratka, razgovarali sa novinarima, književnicima, umjetnicima i prevodiocima, koji su odigrali važnu ulogu u prenošenju i shvatanju onog što se desilo. Imali su zadatak da izvijeste o onome što i njihovu zemlju čeka iz budućnosti.
Pored otvaranja izložbe, u Kinu Meeting Point su prikazana tri značajna filma u sklopu WARM Festivala. Film Reportera bez granica „Fixers in Wartime, the Invisible Reporters“, koji govori o ulozi fiksera u ratnim sukobima, je prikazan u 15:00 sati. Od 20:30 publika je imala priliku da pogleda dokumentarni film o Izraelu tokom rata „Israel’s Reel Extremism“, Inigoa Gilmorea i Karima Shaha, te dokumentarni film o napadu Izraela na Gazu „KILL ZONE: INSIDE GAZA”, u režiji i produkciji Vanesse Bowles.
Petog dana festivala, u petak, diskusija o identitetu tokom sukoba u Ukrajini i šire „Jus in Bello“ s Davidom Rieffom i Andrejem Kurkovim bit će održana u Kinu Meeting Point u 15:00 sati.
„Slaven i ja smo pomogli umjetnicima da razriješe njihove nedoumice i sve ostalo kako bi svoje radove završili do kraja. Jedan dio izložbe označen žutom bojom predstavlja radove 18 ukrajinskih umjetnika. Neki su u pisanim formama, neki u video formatima ili fotografijama“, rekla je Lejla Hodžić na otvorenju izložbe.
Hodžić je dodala da su izloženi i radovi hrvatskih i bosanskih umjetnika i istakla da je savremena umjetnost iz rata direktno inspirisala neke od izloženih radova.
Otvorenju izložbe pristustvovalo je i nekoliko umjetnika iz Ukrajine čija su djela izložena u Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina u Sarajevu. Jedan od njih je i novinar Serhiy Morgunov koji je u svom obraćanju rekao da je za njega ovo bilo jedno veoma teško iskustvo. On je u aprilu boravio u Žepi gdje je istraživao priče o ukrajinskim vojnicima tokom rata u BiH.
„Bio sam u Švicarskoj, Japanu i Srebrenici, u istočnoj Bosni. Onda sam se vratio u Ukrajinu i počeo da radim na ovim fotografijama i video zapisima i tada sam shvatio koliko je to bolno“, rekao je Morgunov.
Prisutnim se obratila i spisateljica Iryna Kupchynska koja se zahvalila svima na podršci koju umjetnici dobijaju za vrijeme trajanja rata u Ukrajini i rekla da su kroz ovaj projekat svi naučili koliko rat može da utiče na život. Tokom svog boravka u Sarajevu napisala je pjesmu. „Za mene, i za sve nas, je bilo tako važno da vidimo da će biti života nakon rata“, rekla je.
„Najbolji način da vide te eventualne sličnosti, da nauče na našim greškama, jeste da dođu ovdje, da vide svojim očima. Organizirali smo put u izvještavanje iz budućnosti. Oni dolaze u Sarajevo i pokušavaju na našim polomljenim staklima – i pravim i metafizičkim – eventualno vidjeti odbljesak sebe za 25 godina po raznim pitanjima’’, rekao je ranije Damir Šagolj, direktor WARM Fondacije. (Nejra Hasečić – Media.ba) Foto: Ahmed Avdagić