VELIKA KLADUŠA – Velika Kladuša će još jedno obilježavanje svog najznačajnijeg datuma u historiji, Dana općine, 23. februara, i ove 2020. godine dočekati bez glavne nagrade koja se tim povodom dodjeljuje najzaslužnijem Kladuščaninu za minuli period njegova života i rada. Još jedno predviđeno priznanje (Plaketa) neće biti dodijeljeno zbog nedostatka podrške općinskih vijećnika prijedlozima građana i organizacija koji su napisali svoje prijedloge a Komisija Općinskog vijeća predložila, pri čemu su vijećnici mogli usvojiti ili ne usvojiti prijedloge. Nažalost, ovo nije prvi puta da se ovakva bruka dešava Kladuščanima. Doduše ne u razmjerima kao ranijih godina ali ipak je to bruka za Kladuščane i njihovu historiju.
Naime, poznato je da su narodni izabranici u Općinskom vijeću predstavnici građana (pri tom i dobro plaćeni sredstvima tih građana) i da u njihovo ime i za njihov račun – interes na mjestima odlučivanja trebaju donositi i usvajati odgovarajuće odluke i prijedloge. Međutim, to ne čine a pravi razlozi manje više javnosti nisu poznati a oni razlozi koje čujemo u kuloarima su nadasve bizarni (nije za našu stvar). No, to je tako u demokratskom sistemu koji je u višestranačju iznjedrio poziciju i opoziciju, a poznato je da Velika Kladuša nema ni jedno ni drugo, nažalost. Zbog nepostojanja vlasti u Velikoj Kladuši, dakle pozicije, sve se ovo i dešava. Vlast u Velikoj Kladuši, dakle pozicija, ustanovljena je prilikom konstituisanja Općinskog vijeća krajem 2016. godine sa 13 vijećnika Laburističke stranke i dva preletača iz Demokratske fronte (doktori medicine Enver Pehlić i Refika Purić). Sa 15 potrebnih ruku za donošenje odluka, od ukupno 28 vijećnika, preuzeli su sve poluge vlasti u svoje ruke koje i danas drže, mada su u martu 2018. godine izgubili jednog vijećnika (Enver Pehlić) i tako Općinsko vijeće doveli u pat poziciju koja i danas traje. Dakle, u najkraćem, najkonkretnijem i najkorektnijem opisu stanja u Velikoj Kladuši treba kazati da građani najzapadnije Čaršije u BiH nemaju Općinsku zakonodavnu vlast a takva je, nažalost, i Izvršna koju „savjetuje“ devet savjetnika da bi imali stanje kontinuiranog nazadovanja, u svakom pogledu. Previsoke ovlasti općinskog načelnika sasvim sigurno doprinose takvom stanju a da ne spominjemo oblike diktature, vladavinu bezakonja sa brojnim primjerima kriminalnih radnji i korupcije, diskriminacije medija i građana, nepoštivanje građana i njihovih želja i potreba itd. itd. Općinski načelnik u imenu Fikret Abdić, pored svojih građana Kladuščana ne poštuje naše komšije iz susjednih općina u USK-u, ne poštuje niti izabrane zvaničnike jer ne prisustvuje sjednicama Općinskog vijeća pa se tako dešava da se Svečane sjednice povodom Dana Općine u posljednje vrijeme održavaju bez postojanja kvoruma. Opozicionari kažu kada on ne poštiva nas izabrane zvaničnike, nećemo ni mi njega. Dakle, mi novinari i slobodnomisleći Kladuščani opisano stanje vidimo kao ozbiljno nazadovanje jer ovakvo stanje u općini Velika Kladuša nikada nije bilo gore.
Evo bliži se Dan Općine, na čijem će obilježavanju ostati mrlja da se (izabrani i plaćeni) vijećnici nisu mogli, nisu željeli, ili možda nisu znali, dogovoriti oko jedne plemenite ideje koja se zove godišnja dodjela priznanja pojedincima i organizacijama. I medijima je, vjerujte, ova tema postala bljutava, bezvezna, mada smo na današnjoj sjednici čuli glasna razmišljanja jednog vijećnika Laburističke stranke koji je poluglasno (da svi čuju) neukusno i neprimjereno komentarisao navodno našu (novinari) potrebu i želju da se sve ovo dešava u Velikoj Kladuši. Mi prisutni novinari nismo mogli reagirati i nismo željeli iz pristojnosti, jer, svakom je izgleda jasno, osim tom vijećniku, (istog imena i prezimena kao načelnik) da se odluke donose glasovima vijećnika a ne novinara. Nama novinarima i ovakav neumjesni komentar je potvrda da mi uistinu nazadujemo ili pak, kako dotični smatra, napredujemo sa političkom moći kao mediji.

(Zašto je) Predsjednica LS pobjegla sa sjednice Općinskog vijeća
Predsjednica Kluba vijećnika Laburističke stranke u Općinskom vijeću Elvira Abdić Jelenović napustila je sjednicu u trenutku kada je otvorena tačka dnevnog reda o dodjeli općinskih priznanja. Ovu činjenicu neka tumači svako kako želi a na priloženim fotografijama se vidi da je prisutna na Vijeću te da je nema kada se glasalo. Čitateljima preporučujem da ne uzimaju zdravo za gotovo objave na fb profilima i hvalisanje za napisane prijedloge za nagrade jer prvo objave nisu tačne a drugo, takvi bi, kao što sam i sam koji sam napisao jedan prijedlog, trebali da se stide jer to je i naša sramota šta god da su razlozi. Ja se kao novinar stidim jer sam ponudio prijedlog za dodjelu najvišeg općinskog priznanja i prevaren sam, izigran, ne što nije prošao moj prijedlog, već niti jedan, a znao sam da se ovakvoj vlasti ne može niti treba vjerovati. Prevareni smo svi koji smo napisali prijedloge, od pozicije i opozicije podjednako, jer niti jedni međusobno nisu bili saglasni po ovom pitanju a javnosti nisu pojasnili zašto.
Elvira Abdić Jelenović je sve pojasnila napuštanjem sjednice na kojoj nije željela sudjelovati jer nije uspjela da sve bude kako ona kaže i kako želi. Činjenica da predsjednica Kluba vijećnika Laburističke stranke ne želi uopće razgovarati a kamo li uvažavati bilo šta što dolazi od opozicije, moglo bi opravdati postupanje opozicije, koja je, da bi građanima bilo jasnije, trebala se očitovati iza govornice ili održati press konferenciju za mediji i odgovoriti na novinarska pitanja. Otuda kod novinara i javnosti uopće, preovladava mišljenje od podjednakoj odgovornosti za haotično stanje u Općinskom vijeću u kojem besprijekorno funkcioniše samo isplata (pre)visokih primanja za jalov ili nikakav rad. To građani, to Kladuščani nisu niti zaslužili a nisu niti glasali da se neko tako ponaša. Pošteno je, na kraju, ipak reći, birali ste i sada uživajte i neka vas i dalje handre u zdrav mozak.

Po prvi puta Velika Kladuša dobila počasnog građanina
Za ovogodišnje nagrade zaslužnim Kladuščanima za minuli period Komisiji za dodjelu priznanja pristiglo je ukupno 25 prijedloga, i to za Počasnog građanina tri, Februarsku nagradu 7, Plaketu 7 i Zahvalnicu 8.
Staniša Primož, poduzetnik iz Novog Mesta, Slovenija, dobitnik je javnog priznanja „Počasni građanin Općine Velika Kladuša”, i ovo je po prvi put da je ovakvo priznanje dodijeljeno. Poznato je da se radi o priznanju Primožu za poseban lični doprinos u razvoju i promovisanju lokalne zajednice iz oblasti privrede. Primož je već bio u ranijem periodu predlagan za isto priznanje a oni koji su tada bili protiv danas su digli ruke i dodijelili ovo priznanje. Suzdržavam se od komentara da kažem kakve mi to prevrtljive i dezorjentirane ljude imamo u našoj politici. Primož je u Velikoj Kladuši 2012. godine registrovao firmu za proizvodnju trampolina „Akrobat“ koja danas upošljava više od 130 radnika, i šta treba više u obrazloženju. Treba samo još jedan puta podsjetiti da domaći poduzetnici (Miral, AmelŠeh i naravno brojni drugi) dok je ove i ovakve vlasti ne mogu očekivati priznanja za doprinos najmanje isti ako ne i znatno veći od spomenutoga, jer su oni protivnici razvoja Velike Kladuše a takvima ne priliče nagrada prema kriterijima nekih političara.
Ako Šemso i Mirzet nisu podobni (kvalificirani) ko onda i kako može biti
Sa predloženim kandidatom za Februarsku nagradu Šemsom Šabićem sam u životu samo par puta bio u društvu ali ga poznam možda bolje od svih vijećnika zajedno. I napisao sam ne tako davno da je njegov doprinos za „Nobelovu nagradu“ a ne neku mizeriju od nagrade, no svi ne vrednuju nečiji doprinos ovoj zajednici prema učinku već prema nekim drugim kriterijima, nažalost. Kada bi dokumentovao samo iz onog što je ReprezenT objavio i realizirao zajedno ili prateći humanitarni rad Šemse Šabića, bilo bi i previše za ovu nagradu, a doprinos je barem desetak i više puta veći od toga šta je ReprezenT zabilježio. Ako Šemso Šabić nije za kladušku razjedinjenu političku scenu pogodan i podoban za predloženu nagradu u ovom trenutku, brine me da to nije ni doktor nauka Mirzet Beganović, kojeg je nominiralo više pojedinaca i organizacija, među kojima i Redakcija ReprezenT-a. Ako dvojica predloženih, usudim se kazati, približno podjednakih kvaliteta i zasluga, nisu kvalifikovani kandidati za predloženo priznanje, a boljih u ovom trenutku definitivno nema, onda se plašim za totalni poremećaj osjećaja vrijednosti kod naših političara. Za prijedlog da se Šemsi Šabiću dodijeli ovo priznanje glasalo je 12 vijećnika i devet je bilo suzdržano. Uvažavajući činjenicu da su tri opoziciona vijećnika glasala za ovaj prijedlog i da je svih 14 laburista diglo ruku, prijedlog bi glatko bio prošao. Ovako… barem neka se zna ko je odgovoran za urušavanje dostojanstva ove nagrade.
Najprije spriječili Idrizov doprinos pa ga onda nagradili
Većinom glasova prisutnih vijećnika javno priznanje „Plaketa Općine Velika Kladuša“ biti će na Svečanoj sjednici Općinskog vijeća dodijeljena (1) Odbojkaškom klubu invalida „PANDA“ Velika Kladuša, za poseban doprinos u razvoju i promovisanju lokalne zajednice u oblasti sporta, (2) Tariku Salkiću, za poseban lični doprinos u promovisanju lokalne zajednice na sportskom nivou, (3) Udruženju Atletski klub „Krajišnik“ Velika Kladuša, za doprinos u razvoju i promovisanju lokalne zajednice u oblasti sporta, (4) Subhiji Rizvić za poseban lični doprinos u razvoju lokalne zajednice u oblasti humanitarnog rada. Prijedlog Komisije za Ismeta Behrića iz Todorova nije dobio potrebnu većinu prisutnih vijećnika.
Dobitnici javnog priznanja „Zahvalnica Općine Velika Kladuša” većinom glasova prisutnih vijećnika su svi predloženi kandidati Komisije, i to: (1) Mirza Koljić, za poseban lični doprinos u razvoju lokalne zajednice u oblasti kulture, sporta i humanitarnog rada. (2) Taris Beganović, (3) Iman Ružnić i (4) Ermin Beganović, za poseban lični doprinos u promovisanju lokalne zajednice na sportskom nivou. (5) Idriz Muheljić, za poseban lični doprinos u razvoju lokalne zajednice u oblasti lokalne infrastrukture i humanitarnog rada, te (6) Damir Bašić, za poseban lični doprinos u razvoju lokalne zajednice u oblasti kulture.
Moramo, istine radi, istaći i slijedeći primjer koji samo podebljava (ne)karakterne crte naših vijećnika u Općinskom vijeću. Naime, svi prisutni vijećnici Laburističke stranke glasali su da se Zahvalnica dodijeli Idrizu Muheljiću za doprinos u razvoju lokalne infrastrukture. Ovakvim činom svoje lične rehabilitacije polili su se po glavi vlastitim izmetom jer su istom Muheljiću zabranili i obustavili radove koje je obavljao u svojoj lokalnoj zajednici na toj infrastrukturi. Zanimljivo zar ne, baš su to neki veliki mufljuzi.
Pored navedene tačke dnevnog reda, na 34. redovnoj sjednici Općinskog vijeća vijećnici su raspravljali i usvojili i Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o visini privremenih, jednokratnih i drugih novčanih pomoći pri Centru za socijalni rad. Esad ŠABANAGIĆ