BOSANSKA KRUPA – Elma Velić, novinarka Radija Bosanska Krupa dobila je prestižnu stipendiju Vlade Sjedinjenih Američkih Država „Hubert Humphrey Fellowship“ i krajem godine otputovat će u Ameriku na stručno usavršavanje iz oblasti novinarstva, liderstva i komunikacija na tamošnjim prestižnim univerzitetima, u okviru Fulbrightovog programa razmjene putem Ambasade SAD-a u Sarajevu. Stručno usavršavanje će trajati šest mjeseci, od decembra do juna 2021. godine.
Elma Velić se prošle godine prijavila na konkurs kojeg je raspisala Ambasada SAD-a u BiH i sve američke ambasade širom svijeta. Ovo je četrdeset i prva generacija a već četrdeset godina prijavljuju se kandidati iz svih zemalja svijeta i svih oblasti. –Već neko vrijeme sam se željela prijaviti ali sam smatrala da nisam dovoljno zrela da bi me prihvatili za ovu aplikaciju iz razloga što je velika konkurencija i zaista se prijavljuju samo odlični stručnjaci. U martu ove godine primila sam prvi e-mail da sam u nekom polufinalu a kasnije su mi javili da sam prošla. Samo je bilo upitno, kako će to sve biti organizirano jer je ova pandemija pomjerila rokove. U augustu sam već trebala otputovati u Sjedinjene Države, kaže Elma. Za stipendiju Vlade SAD-a „Hubert Humphrey Fellowship“ prijavila se kako bi proširila znanje, vidjela kako funkcionira američko novinarstvo koje je, kako kaže, što se tiče tehnologije i ostaloga, iznad nas nekoliko godina i to je uistinu veseli. -Stručno usavršavanje je veoma važno, šta ću vidjeti, kako ću naučiti, kako neke stvari razrađuju američki mediji. Ono što me najviše raduje je da ću imati pravo, u sklopu programa šestosedmičnog stažiranja u nekom od američkih medija kojeg odaberem i za što se odredim koje će moje zanimanje biti tokom ovog programa i na šta želim da se baziram, šest sedmica ću provesti u bilo kojem američkom mediju kako bih vidjela kako funkcioniraju, kaže Elma.
Dodaje da je program stručnog usavršavanja tako koncipiran da će nam ponuditi sve resurse i materijale kako bi ih iskoristili na najbolji mogući način, ne nužno mnogo u učionicama i predavanja nego, jednostavno, ono što Amerikanci u svojoj edukaciji obično i daju, evo ti sve a ti sad iskoristi na najbolji mogući način kako smatraš da možeš. To se meni sviđa. Uz sva predavanja na univerzitetu, bit će i dosta prakse. -Moći ćemo raditi i u redakcijama koje su u sklopu fakulteta. Žao mi je što nisam otišla u augustu jer bi onda bila u mogućnosti pratiti američke izbore i kako press radi u vrijeme izbora. Šta god bilo poslije, ovim usavršavanjem su mi širom otvorena vrata – prozor u svijet. Vidjet ću gdje mogu poslije otići. Ovo je odlična referenca za neke buduće projekte i stvari koje budem željela raditi i jedinstvena prilika da u drugom kulturološkom svijetu, u nekom drugom konceptu novinarstva da nešto vidim drukčije, naučim i iskoristim sve resurse i potencijale. Kad se vratim, stečeno znanje trebam prenijeti na svoje kolege ovdje.
Elma kaže kako su već počele on-line edukacije. –Već sam upoznala kolege koji će sa mnom biti „u razredu“ do decembra, a u decembru se srećemo i idemo na praktičnu nastavu. Moje kolege su novinari iz svih dijelova svijeta Bocvane, Surinama, iz Mađarske, Bugarske. Ove godine nas ima devet. Sa mnom iz Bosne i Hercegovine je kolegica Slađana Lučić iz Hrvatske, novinarka Al Jazeere Balkans u Sarajevu. Nadam se da ćemo naš region tamo dobro predstaviti. Moj uspjeh je i uspjeh jednog malog medija, Radija Bosanska Krupa, da neko iz manjeg medija može otići na ovako nešto. Svi korisnici ovakvih stipendija obično rade u velikim medijima. Bitna je kvaliteta onoga što radimo a ne mjesto gdje radimo, kaže Elma Velić. Stipendijom će mjesečno dobivati određeni iznos za hranu i stan. Određeni iznos već je uplaćen fakultetu, osigurana su sredstva za prijevoz a ukupan iznos stipendije je oko 40.000 dolara. Planirano je da stručno usavršavanje traje deset mjeseci uzevši u obzor i ovaj period on-line edukacije, koliko traje akademska godina. -Po završetku ovog stručnog programa, američka Vlada će mi dodijeliti diplomu a trenutno sam Fulbright stipendista, što u našem društvu ne znači mnogo, ali generalno u svijetu to mnogo znači jer je to prestižna stipendija koju su oduvijek dobivali doktori nauka i dokazani stručnjaci, kaže Elma.
Već dvije godine zaposlena je u Radiju Bosanska Krupa i budući da je redakcija mala, izvještava o svim oblastima društvenog života. Kaže kako je to čar ovoga posla u malim redakcijama. -Obzirom da ne radim dugo, zadovoljna sam opisom posla. Imam veliku podršku kolega na čemu im se zahvaljujem ovom prilikom. Elma je završila studij engleskog jezika i književnosti na Pedagoškom fakultetu u Bihaću što joj je u značajnoj mjeri olakšalo put njenog stručnog usavršavanja. -S radošću sam radila u školi i predavala engleski jezik a novinarstvo je nešto što čovjek u hodu zavoli. Novinarstvo je divno zanimanje, kaže Elma Velić, Fulbrightova stipendistkinja i novinarka Radija Bosanska Krupa. Samir TULIĆ