VELIKA KLADUŠA – Udruženje „Tono Hrovat“ Velika Kladuša organizator je jučer i danas, subota i nedjelja (21. i 22. decembra),  seminara za koreografe i članove kulturno-umjetničkih društava i udruženja koja njeguju tradicionalnu igru i ples. Seminar je održan u Gradskoj sporskoj dvorani. Dvodnevnom seminaru pored organizatora, prisustvovali su i predstavnici društava i udruženja iz Velike Kladuše, KUD „Tono Hrovat“ (25 članova), Udruženje žena „Ašik kaldrma“ (33 člana) i Udruženje žena „Mala Kladuša“ (16 članova) i inostranstva KUD „Eschen“ – Lihtenštajn (6 članova), KUD „Kulin ban“ – Graz (6 članova), KUD „Behar“ Salzburg (2 člana) i jedna djevojka samostalno.

Ovo je drugi puta odnodno drugu godinu za redom da se organizira ovakav seminar. Prethodne godine seminar je bio posvećen makedonskim igrama, a ove godine obuhvatao je bošnjačke igre iz Podrinja, srpske igre iz Doboja te hrvatske igre iz Žepča. Glavni predavač i prezentator je dugogodišnji koreograf Vehid Polovina, koji nam je kazao: –Meni i mojoj asistentici je bilo veoma lijepo u Velikoj Kladuši. Domaćini su nas srdačno dočekali, sve je fino, okruženje, raja koja je učestvovala na seminaru, baš smo zadovoljni. Na naše pitanje zašto je važno održavati ovakve seminare i šta je zapravo njegov cilj, Polovina kaže: –Naš cilj je da očuvamo kulturu i tradiciju naroda jer bez kulture i tradicije ne bi bili nikakav narod. Država ne vodi računa o ovome pa je ostalo na nama amaterima da se borimo i očuvamo naše bogatstvo. Sličan seminar na primjer održavamo svake godine u mojoj Ilidži gdje dolazi oko 200 mladih iz pedesetak udruženja. Radi se pomalo, nije baš kako bi trebalo ali… kakva je podrška tako se sve i dešava.  Na pitanje ima li potencijala u devedesetak učesnika na ovom seminaru Polovina kaže: –Naravno da ima, ali ovome se mladi moraju posvetiti 24 sata dnevno a ostaviti po strani neka svoja druga zanimanja. Koliko će njih sada biti spremno da žrtvuje svoje vrijeme u korist ovoga, to je neka druga priča i to ćemo tek vidjeti.

Ovakva stručna i praktična predavanja uobičajena su praksa među kulturno-umjetničkim društvima i udruženjima koja njeguju tradicionalne igre i običaje, a ovo je drugi put da se seminar održava u Velikoj Kladuši čiji je domaćin i organizator Udruženja „Tono Hrovat“.

Inače, učesnike seminara jučer je posjetio i na taj način pružio podršku radu Udruženja „Tono Hrovat“ i drugima općinski načelnik Boris Horvat te izrazio nadu da će i u budućnosti Velika Kladuša biti čest domaćin ovakvim seminarima, i to je van svake sumnje i lijepa gesta „prvoga“ u Kladuščana i nada učesnicima da istraju na onom što lijepo i korisno rade za lokalnu zajednicu.

Danas, nakon završetku seminara, svim učesnicima je uručen certifikat – uvjerenje o obavljenoj edukaciji.

-Ovo je Projekt Udruženja „Tono Hrovat“ i ovo je drugi puta da jedno udruženje ovako nešto organizira. Naše Udruženje ima dobru saradnju sa drugim udruženjima pa smo na ovaj seminar uključile KUD „Eschen“ iz Lihtenšajna, KUD „Kulin ban“ – Graz i KUD „Behar“ Salzburg te Udruženje žena „Ašik kaldrma“ – Podzvizd i Udruženje žena „Mala Kladuša“. Svi oni žele naučiti nešto novo a vidite koliko je danas mladih na seminaru, njih 90. Seminar će u konačnici rezultirati, nadam se, novim koreografijama, kazala je, između ostaloga Anđa Melkić, predsjednica KUD-a „Tono Hrovat“.

Zadovoljstvo da prisustvuju seminaru i uče od stručnih koreografa izrazila je i predsjednica Udruženja žena „Mala Kladuša“. -Na ovom seminaru učestvujemo da nešto naučimo. Sretne smo jednostavno jer volimo raditi a na seminaru je 16 naših mladih članova iz naše folklorne sekcije. Folklor je ljubav koja nas spaja, kazala je, između ostaloga Zarifa Bektašević, predsjednica Udruženja žena „Mala Kladuša“.

Inače, troškove seminara u iznosu od 50,00 KM (uz određeni popust- svaki četvrti član besplatno) plaćali su kulturno-umjetnička društva, odnosno njegovi članovi, za što su dobili tekstualni opis igara u printanoj formi i CD sa muzikom.

Tokom dva dana učesnici su uz teoretska predavanja imali priliku i na praktičnim primjerima dobiti uvid u karakteristike i osnovna obilježja bošnjačkih igara iz Podrinja, srpskih igara iz Doboja te hrvatskih igara iz Žepča koje su često na repertoaru izvođenja kulturno-umjetničkih programa. Esad ŠABANAGIĆ

U nastavku objavljujemo nekoliko video zapisa Udruženja odnosno KUD-a „Tono Hrovat” koje je u minulom periodu objavila Redakcija ReprezenT!