VELIKA KLADUŠA – Prva redovna sjednica Općinskog vijeća općine Velika Kladuša održana je danas uz prisustvo 26 od 28 vijećnika sa pet tačaka dnevnog reda, uz jednu inicijativu. Prijedlog dnevnog reda sa inicijativom jednoglasno je usvojen.

U okviru prve tačke dnevnog reda – vijećnička pitanja, danas je 19 vijećnika postavilo 29 vijećničkih pitanja uz tri predložene inicijative. Među onima koji su postavljali vijećnička pitanja su i predsjedavajući Općinskog vijeća Admil Mulalić i njegova zamjenica Emina Ćehić. Zamjenica predsjedavajućega pitala je kojiko je prispjelo prijava o štetama od nedavnih potresa te koliko je procijenjenih šteta. Predsjedavajući Mulalić tražio je odogovore nadležnih na prisutne i aktuelne probleme sa prijevozom svih učenika a potom zašto se građanima već duže vrijeme ne izdavaju urbanističke i građevinske dozvole. Budući da zbog propisa Covid-19 sjednici nisu prisustvovali direktori javnih ustanova i pomoćnici načelnika, svi traženi odgovori doći će vijećnicima u pismenom obliku.

Pored velikog broja postavljenih vijećničkih pitanja, koje je postavilo 19 vijećnika, njih karakteriše gotovo pa podjednako učešće pozicije i opozicije, a sva pitanja su bila na mjestu – dakle aktuelna. Npr. vijećnik Fikret Abdić – Toda, pitao je kako u gradu izgraditi javni WC u ime, kako je kazao, invalida, bolesnih, penzionera i starije populacije. Bilo je pitanja u vezi prodaje novoizgrađenih garaža (Huse Mehić – LS) kao i pitanje šta je sa Odlukom iz ranijeg perioda o ukidanju „bijelog kruha“ koja još nije riješena (dr. Ibrahim Kajtazović – SDP+KSPP) te o padu proizvodnje i uposlenih. Vijećnik Kajtezović je pitao i šta je sa realizacijom Odluke iz prethodnog saziva koja se odnosila na pomoć poduzetnicima a za što je bila donešena odgovarajuća Odluka o izdvajanju 150.000,00 KM.

Taman kada se pomislilo da su vijećnici napokon krenuli u pravom smjeru, ipak sve je drugačije i naopako izgledalo kada se raspravljalo o usvajanju Odluke o imenovanju stalnih radnih tijela Općinskog vijeća koju je predložila Komisija za izbor i imenovanje, (Elvira Abdić-Jelenović, predsjednica te članovi Admil Mulalić i Amir Ćufurović) između ostalih Komisije za Statut i propise, za ljudska prava i ravnopravnost spolova, za pitanja mladih, za obrazovanje, kulturu i sport, zatim Komisije za žalbe, za prigovore, predstavke i prijedloge, za odlikovanja i druga javna priznanja, te Komisije za utvrđivanje prijedloga naziva ulica, trgova, javnih ustanova i naseljenih mjesta. Isto tako, vijećnici su imenovali i članove Komisije za budžet, privredu, finansije i ekonomska pitanja, Komisije za prostorno planiranje, mjesne zajednice, komunalne poslove i ekologiju te članove Etičkog odbora.

U raznim komisijama (koje su ekstra plaćene) učestvuje 59 članova od čega su 44 muškarca i 15 žena a njih 17 dolazi iz reda građana, dakle nisu vijećnici. Vijećnici većine u Općinskom vijeću imaju (LS=30, DNZ=9, Amir Ćufurović=8), dakle 47 a svi ostali vijećnici 12 članova komisije. Koliko se u Komisiji za izbor i imenovanje vodilo računa o demokratiji i uvažavanju opozicije govore brojni podaci, no evo dva najupečatljivija: U Komisiju za ljudska prava i ravnopravnost spolova bilo je predloženo svih pet muškaraca da bi na sjednici ipak bila predložena jedna žena koja je postala član ove Komisije. O kakvoj se ovdje ranopravnosti radi prosudite sami i koliko su predlagači bili kredibilni. Ovdje je dalje vidljivo kako je nezavisni vijećnik „preletač“ Amir Ćufurović u komisijama zastupljen sa osam članova a A-SDA sa dva vijećnika samo u jednoj komisiji. SDP i KSPP su najavili da njeni članovi neće sudjelovati u radu imenovanih komisija te da nikad u historiji do sada nije bilo ovakvo stanje koje je sebi prisvojila većina u Općinskom vijeću. Kazavši ovo sa govornice vijećnik dr. Ibrahim Kajtazović je kazao kako vijećnici opozicije nisu otranjaci te je napustio zasjedanje. Sve Odluke o imenovanju radnih tijela Općinskog vijeća usvojene su sa 15 glasova većine.

Podršku vijećnika dobili su Zaključci o imenovanju Komisije za dodjelu stipendija Općine Velika Kladuša te o imenovanju Komisije za usklađivanje akata Općinskog vijeća sa zakonima i propisima viših nivoa vlasti. Vijećnici danas nisu usvojilii Zaključak koji je na dnevni red sjednice uvršten većinom glasova vijećnika, a na prijedlog vijećnika Naše stranke Amira Purića. Zaključakom se tražilo da sekretar Općinskog vijeća i Općinski pavobranilac do slijedeće sjednice Vijeća daju stručno mišljenje o eventualnom sukobu interesa vijećnika Amira Đogića. Naime, Amir Đogić je direktor JKUP „Komunalije“ koje se dobrim udjelom finansira iz Bužeta a vijećnik je i predsjednik Komisije za Statut i propise Općinskog vijeća.

Već za utorak, 09. marta zakazana je druga redovna sjednica Općinskog vijeća općine Velika Kladuša na kojoj bi se vijećnici trebali očitovati o nacrtima Budžeta Općine za 2021. godinu i Odluke o izvršenju budžeta za ovu godinu, kao i o Nacrtu Programa zajedničke komunalne potrošnje (ZKP) za tekuću godinu.

Današnju sjednicu prokomentirali su Amir Purić (Naša stranka) i Asim Veladžić (SDA).

Amir PurićNa danas održanoj sjednici potvrdilo se da postoji funkcionalna većina, koju čine LS, DNZ i vijećnik Amir Ćufurović, onda kada treba podijeliti pozicije. Nažalost, jedini kriterij pri dodjeli pozicija u komisijama je bila stranačka pripadnost, pa su tako politički subjekti vladajuće većine između sebe podijelili više od 80 posto mjesta. Nije samo narušen balans odnosa pozicija-opozicija, nego je u treći ili četvrti plan stavljena i rodna ravnopravnost, pa tako ženama pripada tek oko 25 posto pozicija u komisijama. Paradoksalno je da u Komisiji za ljudska prava i ravnopravnost spolova imamo tek jednu ženu i to nakon moje intervencije ka predlagaču, dok je prije toga predloženo svih pet muškaraca u tu komisiju. Nažalost, predlagač nije uvažio niti moj prijedlog da se umjesto mene na tu poziciju imenuje vijećnica iz bilo koje od stranaka u vijeću.

Sa žalošću mogu da konstatujem da nije usvojen ni naš prijedlog zaključka kojim bi se zatražilo stručno mišljenje od Općinskog pravobranioca i sekretara vijeća, a vezano za sukob interesa u kojem se potencijalno nalazi vijećnik Amir Đogić koji je ujedno i direktor javnog preduzeća. Vijećnici Laburističke stranke su svojom suzdržanošću kod ove tačke dnevnog reda pokazali da im je interes stranke ispred zakonskih propisa i Statuta Općine koji definiše da je vijeće to koje pokreće postupak za utvrđivanje prestanka mandata zbog sukoba interes.

Asim VeladžićRanije imenovana Komisija za Izbor i imenovanja dostavila je prijeloge za stalna radna tijela i odgovorno tvrdim da pritom nije uvažila temeljna načela političke realnosti i osnovnog principa a to je uvažavanje opozicije i uključivanje iste u donošenju važnih odluka za građane Velike Kladuše. Kao prvo, svima nama je poznato da se Radna tijela obrazuju prema stranačkom sastavu Vijeća u najvećoj mogućoj mjeri, uz prethodnu konsulaciju sa klubovima vijećnika. U konačnici to definira član 26. Poslovnik o radu Općinskog vijeća. Da se ovaj princip ispoštovao klub SDA bi sigurno procentualno imao više članova u radnim tijelima nego sad koliko je dobio 5. Naime, od nas je zatraženo da u pismenoj formi dostavimo prijedlog članova za sva radna tijela i mi smo to ispoštovali uključujući i vanjske članove.

Očekivali smo poziv za konsultacije kojem bi prisustvovali svi klubovi vijećnika, nažalost po tom pitanju nismo više kontaktirani. Evo, kod najvažnije Komisije za statut i propise (koja broji 7 članova) sigurno je bilo prostora da svaka politička stranka ima po jednog člana upravo radi širine, realiteta i objektibnosti rada, uz napomenu da je to ranije i bila praksa. Zatim, Komisija za budžet, privredu, finansije i ekonomska pitanja, koja raspravlja o najvažnijim ekonomsko-financijskim aktima (Budžet, ZKP, zatim Izvještaj o radu Javnih poduzeća), ima člana koji je direktor JP kojem su planirana budžetska sredstva kroz subvencije u iznosu 1,7 milona KM, plus sredstva po ZKP-u, kao i drugi poslovi, što ukupno čini cca 18% budžetskih sredstava. Komisija za Izbor i Imenovanje morala je voditi računa o sukobu interesa (član komisije – direktor JP), jer je to direktno u suprotnosti sa odredbom člana 14. Zakona o Javnim poduzećima F BiH. Direktor JP podnosi Izvještaje o radu i poslovanju JP a kao član komisije za Budžet, privredu, finansije i ekonomska pitanja, učestvuje u njegovom usvajanju.

Esad ŠABANAGIĆ