BIHAĆ – Na zahtjev članova Vijeća roditelja Katoličkoga školskog centra „Ivan Pavao II“ – Srednja medicinska škola, bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić održao je sastanak s roditeljima i nastavnicima ove srednjoškolske ustanove.  Još jedanput je istakao svoju ličnu i podršku Gradske uprave Bihaća u nastojanjima menadžmenta ove škole da osiguraju financijska sredstva iz kantonalnoga budžeta za slijedeću godinu, a koja su neophodna za rad ove obrazovne ustanove.

Nije utvrđen javni interes

Nastavnici traže da ih se financira iz kantonalnog budžeta a koje je prestalo jer za ovu vrstu škole u ovoj ustanovi nije utvrđen javni interes. 350.000 KM godišnje potrebno je za nesmetano funkcioniranje Medicinske škole u Katoličkom školskom centru u Bihaću. Već nekoliko mjeseci šesnaest uposlenih ne prima plaću što je izazvalo ogorčenje roditelja čija djeca pohađaju ovu školu. -Još od početka rada Katoličkoga školskog centra „Ivana Pavao II“ 2008. godine uz ovu sam obrazovnu ustanovu i evo opet ću ponoviti da je KŠC za Grad Bihać od strateškog interesa i svi oni koji rade protiv njega,  zapravo rade protiv građana Bihaća. Gradu Bihaću i Bišćanima ne treba nakon priče o migrantima, nakon kolone migranata koje policija provodi kroz grad, da sad Europa priča o gradu u kojem se zatvara Katolički školski centar.  Ljetos sam otvorio priču s kantonalnim zvaničnicima oko rješavanja financiranja i imao sam dobar odgovor, ali ću opet izvršiti pritisak na kantonalne vlasti da Katolički školski centar bude dio Budžeta Unsko-sanskoga kantona za 2020. godinu. Radi se o iznosu do 400.000 KM i to nije iznos zbog kojeg trebamo raditi probleme, kazao je gradonačelnik Fazlić. Rasim Đogić, predstavnik Vijeća roditelja Katoličkoga školskog centra „Ivana Pavao II“ kaže kako je u pitanju stotinu šezdesetero učenika, djece, koja svakodnevno pohađaju ovaj centar. -Oni su zadovoljni, vedri, i sad da im se škola ukine, to je stvarno van svake pameti. Tolike godine da djeca provedu i na kraju umjesto da dobijemo školovane, obrazovane mlade ljude, izgleda da smo se opredjelili na to da nam djeca odlaze, kaže Đogić.

Ne primaju plaću

Problemi su počeli kada je nakon višegodišnjeg financiranja, medicinska škola ostala bez budžetskih sredstava pa su troškovi rada prebačeni na osnivača – Banjalučku biskupiju. Škola koja je izgrađena uz pomoć inozemnih donatora poklon je gradu i kantonu  od kojeg i očekuju da ih financira, ističu iz Uprave ove škole. -Trenutno smo došli u fazu da djelatnici ustanove nemaju plaću već pola godine. Došli smo u situaciju da moramo razgovarati sa svim nivoima vlasti, od gradonačelnika Fazlića, ministra Omerdića, premijera Ružnića, da pokušamo naći neko rješenje, da se nama djelatnicima, toj djeci i tim roditeljima, napokon kaže što će dalje biti s tom školom, kaže Vedran Mihić, direktor Srednje medicinske škole pri KŠC „Ivan Pavao II“ u Bihaću. Budući da budžet za iduću godinu još nije kreiran, uposleni u ovoj ustanovi i roditelji učenika nadaju se da će se pitanje Medicinske škole u Katoličkom školskom centru ipak riješiti kako bi i narednu školsku godinu dočekali financijski stabilni. Članovi Vijeća roditelja i menadžment škole očekuje da će razgovorima i dogovorima s kantonalnim zvaničnicima riješiti pitanje financiranja za slijedeću godinu, kako ne bi došao u pitanje nastavni proces za 160 učenika ove škole. Samir TULIĆ