BIHAĆ – Već tradicionalno, ove godine po dvadeset sedmi put, članovi bihaćke podružnice Hrvatskoga kulturnog društva (HKD) „Napredak“ pod vođstvom Zdravka Ivaneka, predsjednika podružnice, u Caffeu „Teatar“ Kulturnoga centra u Bihaću upriličili su Maškare. S maskama na licima, odjeveni u kostime, grupa mladih članova HKD „Napredak“, učenika Katoličkog školskog centra „Ivan Pavao Drugi“, Osnovne škole „Harmani II“ te likovnog odsjeka Umjetničke škole u Bihaću, plesali su uz muziku „Incognito and Mary jazz-banda“.

-Mnoge generacije mladih ljudi u gradu Bihaću odrasli su uz naše maškare zahvaljujući HKD „Napredak“ koje ih organizira već dvadeset sedam godina. Ove godine smo ih organizirali pod sloganom „Totemizam“, kultni odnos među ljudima, rodovska i krvna srodnost, kao i simbol kultne naravi, prije svega životinjske, koji su većinom skupno vezani i prema svojim štovateljima stoje u funkcionalnom odnosu, kaže Zdravko Ivanek, predsjednik bihaćke podružnice HKD „Napredak“. Mladi „Napretkovci“ su tokom karnevalskoga programa, kako to obično i biva, s različitim maskama na licu, poput vraga, vještica, super junaka, perika i venecija maske, šaljivim igrokazima kritizirali negativne pojave u našem društvu i tako ukazali na nužne promjene, posebno u odnosu prema mladoj populaciji. Humoristički program, dakako, pratio je i onaj muzički u kojem su izvedene brojne fašničke kompozicije, iz Bosne i Hercegovine, Istre, Dalmacije i drugih krajeva Republike Hrvatske. Interpretirali su i karnevalske songove brojnih europskih i latinoameričkih zemalja. Gosti karnevalskoga programa bili su članovi Tamburaškoga sastava „Prijatelji sa Une“ a za ovu priliku Ajka Kolaković predstavila se svojim repertoarom tradicionalnih pjesama narodne muzike.

Priznanje Napretku

Bihaćka književnica Džehva Havić uručila je ovom prilikom predsjedniku bihaćke podružnice HKD „Napredak“ Zdravku Ivaneku zahvalnicu za uspješnu suradnju.

-U tradicijskoj kulturi naših krajeva vrlo česte su maske s likovima životinja, domaćih i divljih, zvijeri i čudovišta, ali i ljudskih likova, poput baka i djedova. Za razliku od američkog Halloweena gdje su najpopularniji motivi vještica i kostura, kod nas ta tematike nema svoje tradicionalne korijene. Među pokladnim maskiranjima je u nekim krajevima karakteristično i preoblačenje u suprotni spol, najčešće muškaraca u žene. Popularne su i strašne maske gdje se želi izgledom izazvati strah i zastrašiti promatrača. Pokladnim povorkama, odnosno karnevalima obilježava se i na neki način kraj zime, te priziva proljetno buđenje, veselije razdoblje u godini. U vremenu karnevala ljudima se pruža prilika da prekriju svoje lice, a time i sakriju svoje brige i tuge, ta da na kratko budu neko drugi, veseliji, čudniji, kaže Zdravko Ivanek, predsjednik Napretkove podružnice u Bihaću. Samir TULIĆ