Onako kako su igrali domaći nogometaši ne brane se boje kluba

VELIKA KLADUŠA – U subotu je na Gradskom stadionu u Velikoj Kladuši pred oko 200 gledalaca odigrana utakmica XII kola Druge lige FBiH – grupa „Zapad“ između ekipa „Krajišnika“ i „Krajine“ iz Cazina. Susret ovih rivala oduvijek je pobuđivao povećan interes publike te nosio epitet krajiškog derbija, bez obzira na položaj klubova na tabeli. Tako je trebalo biti i ovoga puta, međutim, odigranu utakmicu u Velikoj Kladuši, kada su domaći nogometaši u pitanju, treba čim prije zaboraviti. Ekipa „Krajine“ ima ambicija na kraju sezone igrati kvalifikacije za ulazak u viši rang takmičenja. Na tom putu im je obilato pomogla domaća ekipa koja je utakmicu odigrala veoma loše, kao rijetko kada. Čini se kako bi jedanaest momaka dovedenih iz obližnjeg kafića bolje odigralo utakmicu od jedanaestorice najboljih kojima je trener Miroslav Repac ukazao povjerenje. Da su domaći nastavili kao u prvih dvadesetak minuta, utakmica bi možda bila za pamćenje. Međutim, već u tom periodu domaćim nogometašima je ponestalo snage koju su onda pokušavali kompenzirati prekršajima i grubostima igrajući poput baba na terenu. Odavno u Velikoj Kladuši ekipu „Krajišnika“ nije pobijedila ekipa koja je loše igrala poput „Krajine“ u ovoj utakmici. Međutim, i takvom igrom „Krajina“ je ostvarila (pre)visoku pobjedu jer je jednostavno bila spremnija a njeni igrači puno brži od domaćih pa su golovi i padali nakon bijega gostiju. Posebnu nervozu na terenu pokazivao je kapiten i inače najbolji nogometaš domaćih Ernest Šabić kojem jednostavno nije išlo na terenu. No, umjesto da se više trudi i koristi svoju brzinu i centaršuteve, on je glumio glavnog suca zbog čega je i dobio, baš bez veze i bez razloga, žuti karton. Takvo ponašanje nije unijelo nervozu samo na terenu među ostale nogometaše već i na klupi, a gledaoci su slutili da takvo ponašanje ne vodi u dobrom pravcu. I nije vodilo. Gosti su uz veoma malo truda ostvarivali velike prilike i postizali važne golove. Na kraju, to pokazuje i rezultat od 3:1 za goste. Gosti su iz jedne jedine šanse u prvom poluvremenu postigli gol a domaćini promašili barem pet vrlo dobrih prilika. Onako kako su igrali domaći nogometaši ne brane se boje niti jednog kluba a pogotovo ne „Krajišnika“ kojem građani pomažu i sve čione da ga održe u životu. Da i nije bilo onih oko 200 gledalaca, inspiracija nogometašima je trebala i morala biti slika oko terena koja se svakim danom mijenja u pozitivnom smislu kako bi uslovi bilo što bolji. Nakon ovakve igre i ponašanja nogometaša na terenu s pravom se postavlja pitanje komu i za koga se sve to čini. Gledalaca na utakmicama je sve manje, a nakon utakmice sa „Krajinom“ biće ih još manje. Za koga će onda nogometaši igrati? Ako to misle raditi za svoj ćeif, hvala, Kladušanima ne treba takva ekipa sa glumcima na terenu a onim zaljubljenicima u nogomet predlažemo da katkada skoknu do Podzvizda na utakmicu tamošnjih pionira koji u deset odigranih utakmica imaju isto toliko pobjeda, a bez ijednog primljenog gola. Tamo se može vidjeti kako se brane boje svog kluba. Stoga, svi u Podzvizd na utakmicu a neka „Krajišnikovi“ glumci igraju za svoj ćeif. Kada pobijede rado govore pred kamerama, a kada izgube, nigdje ih, kao ovoga puta. I ovakav primjer ponašanja domaćih nogometaša pokazuje njihov  nizak nivo kako pojedinačne tako i kolektivne odgovornosti prema javnosti i svojim navijačima a posebno donatorima i ljudima koji žele očuvati „Krajišnik“.DSC00048

Uslovi su inače bili dobri za igru a suci utakmice odlično su obavili svoj zadatak. Gosti su preko Teufika Bajrektarevića u 41. minuti došli do prvog gola. U 58. minuti za 2:0 pogodio je Ermin Mizić, da bi na 3:0 povisio Elmin Prošić u 72. minuti. Domaćini su preko Ernesta Šabića, iz slobodnjaka sa preko 30 metara, ublažili poraz u 86. minuti. Suci na utakmici bili su Adi Šabić (Bihać), Edin Zjakić (Bihać) i Hasan Nanić (Bužim). Delegat i posmatrač suđenja bio je Zifet Pilavdžić (Turbe) koji je inače organizaciju utakmice i ambijent, te suđenje ocijenio najvišom ocjenom. Esad ŠABANAGIĆ