VELIKA KLADUŠA – Jučer je u prepunom holu Prve srednje škole „Dr. Husein Džanić“ održana promocija „Monografija dr. Husein Džanić, prvi doktor nauka sa područja Velike Kladuše, dakle u školi koja već 24 godine po njemu nosi naziv, Prva srednja škola „Dr. Husein Džanić“. Promocija ove Monografije je jedan on najznačanijih događaja u Velikoj Kladuši koji odaje počast prvom doktoru nauka iz Velike Kladuše i služi kao svjedočanstvo o akademskim postignućima jednog čovjeka iz naroda.
Monografija je nastala kao inicijativa Rame Hirkića i Esada Šabanagića, članova Redakcije ReprezenT, a koju su uputili tadašnjem direktoru Prve srednje škole „Dr. Husein Džanić“ prof. Nihadu Ugarku koji je istu bez bilo kakvih pitanja prihvatio i odradio sve potrebne službene procedure. U njenoj izradi učestvavao je tim od 15 ljudi koji su svako iz svojih domena dali doprinos pri stvaranju ovog djela koje je trajalo punih 15 mjeseci. Knjiga je inače nastala 30 godina nakon smrti dr. Huseina Džanića i za ovih 30 godina pamtila ga je samo njegova porodica i Prva srednja škola „Dr. Husein Džanić”.
Promociji je prisustvovao veliki broj građana Velike Kladuše, među kojima i članovi uže porodice Dr. Huseina Džanića. Prisutnima se, između ostalih, obratila i njegova sestra Džemila Harbaš, pozdravivši prisutne i zahvalivši se na sjećanju na njenog brata.
O Monografiji i istaknutom Kladuščaninu dr. Huseinu Džanić kao čovjeku, znanstveniku i stručnjaku, te o značaju istr govorili su prof. dr. emeritus Sulejman Kendić, mr. Ismet Mustedanagić i doc. dr. Almira Džanić. Izlaganje o monografiji doc. dr. Almira Džanić nazvala je „Svjetionik budućim generacijama“, jer kako je kazala ovo djelo i dr. Džanić treba da budu svjetionik mladima na njihovom putu obrazovanja. „Dr. Džanić je prvi doktor nauka sa područja Velike Kladuše, i to zvanje stekao je u vrijeme kada je to bilo izuzetno teško. Čitav njegov život i njegov naučni rad šalje poruku, da se dugotrajnim i ustrajnim radom može uspjeti bez obzira gdje si rođen“, kazala je doc. dr. Džanić.
Monografija o prvom kladuškom doktoru nauka, dr. Džaniću promovirana je u prisustvu velikog broja građana i visokih uzvanika, njegove porodice i prijatelja. Na promociji je prisustvovao i potpredsjednik BNS-a Davud Mešinović koji je u svom obraćanju istaknuo važnost njegovanja kulture sjećanja na povijesne ličnosti kao što su dr. Džanić koji povezuje Bosnu i Hercegovinu i Republiku Hrvatsku te koji je svojim znastvenim radom dao nemjerljiv doprinos akademskoj zajednici.
Husein Džanić rođen je u Maloj Kladuši, 19. oktobra 1933. godine, a umro je u Zagrebu, 20. decembra 1994. i pokopan je na Zagrebačkom Mirogoju. Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu diplomirao je 1964., a doktorirao na kemijskom odjelu Tehničkog fakulteta u Zagrebu 1974. godine. Autor je preko 40 udžbenika i znastvenih radova, među kojima je Praktikum organske kemije, Tehnologija s poznavanjem robe, Tehnologija goriva, maziva i tehničkih tekućina, Tehnologija zrakoplovnog materijala, Tehnologija materijala za tehniku prometa, Tehnologija materijala u prometu, Tehnologija materijala za prometnu tehniku. Predavao je na fakultetu u Petrinji i na Višoj zrakoplovnoj školi u Zagrebu.
Osnovao je prvu laboratoriju u Velikoj Kladuši, te kroz svoj akademski rad ostavio bogato naslijeđe budućim generacijama.
Doc. dr. Almira Džanić je jedna od lektorica i promotorica ovog djela, te je iz aspekta lingvistike govorila kako izvorno tekstovi dr. Džanića čuvaju izvorni bosanski jezik: „Cijela monografija je pisana standardnim bosanskim jezikom sa primjesama hrvatskog jezika kod autora koji žive u Hrvatskoj. Posebnu pažnju moramo posvetiti na tri dokumenta koja su dio monografije, a koja je dr. Džanić napisao i objavio u listu „Behar”. Ta tri djela čuvaju izvorni bosanski jezik, tačnije jezik govornika Male Kladuše. To je jedan od rijetkih izvora koji je do nas došao. Dr. Džanić je prvi doktor nauka sa područja Velike Kladuše, i to zvanje stekao je u vrijeme kada je to bilo izuzetno teško. Čitav njegov život i njegov naučni rad šalje poruku, da se dugotrajnim i ustrajnim radom može uspjeti bez obzira gdje si rođen“ kazala je doc. dr. Almira Džanić.
Ovo djelo nije samo knjiga koja govori o životu dr. Džanića već i o razvoju misli, nauke, kulture i tradicije na području Velike Kladuše i kako doc. dr. Almira Džanić kaže, može poslužiti kao putokaz kako uspjeti u životu. Dokaz tome je i svjedočanotvo njegovih sinova kojima je zvuk pisaće mašine služio kao svojevrsna uspavanka. Uspjeh ove naučne visine možemo dospjeti samo dugotrajnim i ustrajnim radom.
Prof. dr emeritus Sulejman Kendić je jedan od promotora ovog djela i recenzent koji je lično poznavao dr. Huseina Džanića i koji je bio njegova motivacija za rad: „Dr. Džanić je radio na istraživanju methalata, te mi je ostalo urezano kada je još tad rekao da mogu biti korisni, dobri, ali i veoma opasni. Kada sam postao znanstvenik istraživao sam methalate i otkrio da su oni kancerogeni. Pojava kolorektalnog karicnoma je upravo zbog methalata. Pored toga, sintetizirao je lijekove koji su liječili anemiju. Ovo je djelo dokaz da se može sa našeg prostora biti doktor nauka, da se može diplomirati i na svjetskim univerzitetima”.
Ministar obrazovanja nauke kulture i sporta Denis Osmankić bio je gost ove promocije predstavljajući insitituciju koja je pomogla da se ova incijativa sprovede u djelo na način da je financirala printanje same knjige sa 6.000,00 KM. Denis Osmankić kaže da mu je zadovoljstvo biti dio ove monografije obzirom da je dr. Džanić svojom stručnošću i obrazovanjem doprinio obrazovnom procesu u našoj zemlji.
Direktor Prve srednje škole „Dr. Husein Džanić” Elvis Ćatić ističe da mu je zadovoljstvo biti na čelu ustanove koja nosi ime po velikom naučniku i čovjeku dr. Huseinu Džaniću: „Zaista sam ponosan što je ovakav projekat realiziran u našoj školi i ovo je pokazatelj kako se promovira obrazovanje nauka i kultura”.
Po primjerak monografije uručen je svima koji su radili na njenoj izradi, te drugim zaslužnim pojedincima. Monografija nije na prodaju, već će je škola dostaviti na adrese svih važnih institucija i ustanova, gdje će biti dostupna, te će biti objavljena u elektronskom formatu i tako će biti dostupna čitateljima. Esad ŠABANAGIĆ