Obnovljeno druženje uposlenih, kao nekada

VELIKA KLADUŠA – U Velikoj Kladuši napokon bilježimo jednu lijepu predprazničnu priču za koju su se potrudili menadžment i uposleni kompanije „Grupex“. Naime, na Dan kompanije koji se poklapa sa Danom rudara, za sve uposlenike, poslovne partnere i kooperante upriličeno je druženje uz bogatu trpezu i piće. Ovakav vid zajedničkog ispraćaja poslovne kalendarske godine te sumiranju rezultata odlazeće, upriličeno je po prvi puta nakon rata. Radi se zapravo o obnovi dugogodišnje prijeratne prakse koju su rat i niz drugih okolnosti prekinuli.

Inače, preteča današnjeg Grupexa je firma „Bosnabarit”, osnovana 1940-ih, premda je iskopavanje počelo još 1935. godine. „Bosnabarit“ je poslovao u društvenoj svojini a glavne djelatnost je bila eksploatacija barita. Poslije je firma otkrila značajne izvore kalcijum oksida u obližnjim lokacijama. Eksploatacija ova dva minerala, u glavnom za potrebe izvoza, pomoglo je firmi da se brzo razvije u slijedećih nekoliko dekada. Godine 1972. „Bosnabarit“ se spojila sa građevinsko-uslužnim preduzećem „Petrova Gora“ i stvorena je nova firma u društvenoj svojini „Grupex”. U početku postojanja građevinsko-rudarsko industrijski kombinat „Grupex“ je bio složeni privredni subjekt specijalizovan za poslove iz oblasti građevinarstva, proizvodnje građevinskih materijala, mineralnih sirovina, betonskih prefabrikata i dr.

Poslovnu strukturu tadašnjeg „Grupex-a“ činilo je nekoliko osnovnih organizacija udruženog rada iz oblasti proizvodnje, jedna radna zajednica zajedničkih poslova i jedna interna banka, a tada je zapošljavao i do 1.700 radnika. Danas u „Grupex-u“ radi 150 radnika u Velikoj Kladuši i Sarajevu. Podsjećamo da je kompanija „Grupex“ privatizirana 2001. godine u dioničko društvo. Najveći uspjeh firma „Grupex“ je doživjela u periodu od 1980 – 1990. godine. U tom periodu OOUR „Bosnabarit“ je izvozio za potrebe INE a tvornica krečnjaka odnosno hidratnog kreča je bilježila svoju maksimalnu godišnju proizvodnju cca 50 hiljada tona kreča. 1991. godine, s početkom ratnih aktivnosti u bivšoj Jugoslaviji, „Grupex“ je morao smanjiti proizvodnju i otpustiti 750 radnika. Firma je nastavila sa radom sa smanjenim kapacitetima sve dok rat nije pogodio područje Velike Kladuše. Rat i ratna devastacija radikalno su reducirali privredne aktivnosti, uništili dio opreme, voznog parka itd. „Grupex“ je 2001. godine završio transformaciju iz društvenog u privatno preduzeće i njegovi vlasnici su postali menadžment firme i radnici. Od tada „Grupex“ postaje dioničko društvo a upravljanje i odlučivanje se vrši preko organa Skupštine Društva, Nadzornog odbora i Uprave društva.

Danas je „Grupex“ kompanija sa 100% privatnim kapitalom i zapošljava 150 radnika i čiji je menadžment jasno postavio strateške ciljeve i koristi savremenu tehnologiju u proizvodnji i građevinskim radovima a to je temelj razvitka u budućnosti. „Grupex“ takođe koristi usluge kooperanata kako bi proširio paletu usluga i radnu snagu. 2014. godine firmu „Grupex“ preuzima firma GP „Put“ iz Sarajeva zadržavajući svoj logo i svoje ime. Mujan Finance d.o.o. Sarajevo stekao je natpolovično vlasništvo u kompaniji „Grupex“ d.d. Velika Kladuša. Sa prethodnim vlasništvom, koje je takođe nedavno stekao, Mujan Finance je došao do 50,9% proceentualnog učešća u „Grupexu“. U maju 2015. godine u Sarajevu je osnovana Podružnica „Grupex-a“, nakon čega u 2016. godini slijedi potpun oporavak i pozitivan poslovni uspjeh kompanije. Upravo većinski vlasnik je došao na ideju i realizirao ovo prvo poslijeratno druženje uposlenih u „Grupex-u“ i njihovih poslovnih partnera. Prisutni radnici i gosti bili su dodatno iznenađeni kada im je većinski vlasnik uručio prigodne novogodišnje poklon pakete sa novčanom čestitkom odm 50,00 KM za svakog prisutnog radnika. Iskorištena je prilika da se nagradi i najbolji radnik kompanije za 2016. godinu a to je na ovom prvom druženju postala Šemsa Rizvić, kuharica u kompaniji. U video zapisu pogledajte kako je bilo na ovom prelijepom druženju te šta su nam rekli naši sagovornici. Esad ŠABANAGIĆ