VELIKA KLADUŠA – Nezavisni odnosno privatni velikokladuški mediji (ReprezenT i Trend radio) zajedno sa participantima Partnerske grupe „Unaprijedimo Kladušu zajedno“ bili su u subotu organizatori i realizatori Panel rasprave na temu „Prilozi objektivizaciji rezultata dvogodišnjeg rada Općinskog vijeća i općinskog načelnika“. Panel rasprava održana je u poznatom restoranu „Hamm“ a istoj je prisustvovalo 15 zainteresiranih građana među kojima je najviše bilo predstavnika realnog sektora – poduzetnika, profesora, članova Općinskog vijeća, intelektualaca. Moderator ove Panel rasprave bio je Mersad Sarajlija, direktor-urednik u Trend radiju, a panelisti Esad Šabanagić, urednik u Redakciji ReprezenT, Ejub Keserović, predsjednik Kluba vijećnika SDA u Općinskom vijeću te Ramo Hirkić, publicista – analitičar.
Panel rasprava bila je otvorenog tipa a na istu službeno su pozvani predstavnici lokalne zakonodavne i izvršne vlasti te Laburističke stranke. Nitko od pozvanih nije prisustvovao, a zapažen je slab odaziv predstavnika nevladinih organizacija kojih u Velikoj Kladuši ima 141. Među prisutnima nije bilo niti predstavnika mladih kojih se tema Panela itekako ticala. No, oni koji su se odazvali pozivu aktivno su i kvalitetno svojim komentarima i prijedlozima učestvovali u raspravi. Velikom Kladušom vladaju dvije opozicije, većine nema
–Puno je povoda i razloga koji su nas iz nezavisnih medija opredijelili da organiziramo ovu Panel raspravu. Glavni razlog je naša želja i potreba da doprinesemo objektivizaciji rezultata dvogodišnjeg rada Općinskog vijeća i općinskog načelnika naše lokalne zajednice u kojoj mi živimo i planiramo živjeti a iz koje su nam otišla ili planiraju otići naša djeca i drugi potomci. Već mjesecima imamo blokadu u radu općinske vlasti. Javnost ne zna šta je pravi uzrok tomu, ko je pozicija a ko opozicija u Općinskom vijeću, ko želi a ko ne želi da ova lokalna zajednica ima vlast pa bilo kakvu jer je i loša vlast bolja od nikakve, kazao je uvodničar Šabanagić, a potom se osvrnuo na konkretne primjere koji se odnose na diskriminaciju medija od strane aktuelne vlasti.
-Mi novinari smo danas u najtežem položaju od postojanja ovog zanimanja. Mi smo onaj predmet između čekića i nakovnja, dakle, između građana i vlasti, sa desna imamo snažan pritisak divljih portala a sa lijeva društvene mreže. Ovo u biti znači da mi danas imamo konkurenciju kakvu nema niti jedna profesija na kugli zemaljskoj jer svaki građanin koji ima računar ili pametni telefon je novinar. Od velike važnosti da smo se ovako lijepo okupili smatrajući da ćemo razmijeniti i suprostaviti mišljenja sa predstavnicima vlasti, no oni su svojim nedolaskom pokazali koliko drže do svojih građana. Na žalost građana Velike Kladuše, do njih koliko niti do lanjskog snijega ne drže ni novinari ovdašnjeg Javnog servisa koje mi građani plaćamo da se tako ponašaju. Nije ovo prvi puta da se u ovoj lokalnoj zajednici građanski aktivizam na ovakav način tretira i potcjenjuje, dodao je Šabanagić.Pravo građana da odlučuju o interesima i potrebama u svojoj lokalnoj zajednici utemeljeno je u Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi i Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima. Po tomu kakav je položaj medija u jednoj sredini mjeri se stepen demokratije, pa i ljudska prava, međutim, svi oni kojih se ovo tiče u Velikoj Kladuši, nisu položili test iz demokratije. Zbog jake i značajne uloge medija i misije koju oni imaju u društvu, vlasti bi trebale pronalaziti odgovore na izrečene kritike a ne samo odbacivati svaki komentar i zbog toga nazivati novinare protivnicima svega i svačega a najčešće protivnicima razvoja. Zašto bi normalnom i poštenom čovjeku političaru smetala bilo kakva kritika? Nema šta da krije! Kritike se boje neiskreni političari, nepošteni i lažovi kojih je politika prepuna, oni imaju šta da kriju! Umjesto da se vlast izdigne iznad kritika, ona se služi najprizemnijim i najsramnijim načinima diskriminacije medija, zaboravljajući pri tom da političari moraju da trpe više kritike od običnog građanina, zapravo, to je sudbina svakog javnog izabranika koju on zna i prije nego je takav status stekao. Mediji rade posao od javnog interesa a jedno od ljudskih prava je i pravo na informaciju. Ko god svoj lični ili bilo koji uspjeh zasniva na diskriminaciji, uvredama, poniženjima drugoga i drugačijega, osuđen je na poraz!
-Niko od nas iz nezavisnih medija nije u protekle dvije godine imao priliku razgovarati sa osobom zaduženom za odnose s javnošću. Koliko bi samo bilo korisno da je ta osoba danas sa nama. Sjeća li se neko Press konferencije na kojoj bi se javnost obavijestila o određenim aktivnostima kojih ima u Velikoj Kladuši. Ne, toga ovdje nema pune dvije godine, dodao je Šabanagić.
Na Panle diskusiji je bilo govora i o pozitivnim učincima lokalne vlasti o kojima ovdašnja javnost (pre)malo zna jer je medijima zabranjeno da o njima izvještavaju. Na pismene upite dostavljene putem protokola o potrebi Redakcije ReprezenT-a da obavi razgovore s povodom godinu dana rada aktuelne izvršne i zakonodavne vlasti, do danas nije odgovoreno. Nisu se dva Fikreta udostojili barem uljudno i kurtoazno odgovoriti pa bilo kako. Niti o jednoj sjednici Kolegija Općinskog vijeća u protekle dvije godine nezavisni mediji nisu obaviješteni a da ne govorimo o drugim događajima u organizaciji Kabineta općinskog načelnika ili predsjedavajuće Općinskog vijeća. Kladuščani zahvaljujući aktuelnoj vlasti nemaju signal RTV USK-a koji je najveći i najznačajniji kantonalni medij.
-Pisati o istini postalo je u Velikoj Kladuši najopasnije zbog čega često na seminarima za novinare govorim o tomu kako mi je teže kao novinaru raditi danas nego prije dvadeset godina kada sam pisao Džehenemsku deceniju. Utopija je govoriti o slobodi medija danas u Velikoj Kladuši. Danas su u Velikoj Kladuši medijske slobode u sjenci nekakvog tobožnjeg razvoja pa je najveći izazov u Velikoj Kladuši kako biti slobodan.Vladavina jedne stranke i jednog čovjeka je ovdje granica za slobodu drugih. Jedna sloboda za jedne je onemogućavanje slobode za one druge zbog čega tavorimo u brlogu degradiranih ljudskih prava i sloboda. Zaboravljamo na jedno važno ljudsko pravo a to je „pravo na istinu“, zaključio je Šabanagić svoje izlaganje.
Drugi po redu panelista Ejub Keserović, osvrnuo se na stanje pat pozicije u Općinskom vijeću kao i na netransparentnost u trošenju budžetskih sredstava. Keserović procjenjuje da će stanje pat pozicije, odnosno postojanje dvije opozicije, jer nema većine, potrajati do kraja mandata a to je veoma loša vijest za Kladuščane. Treći panelista Ramo Hirkić istakao je desetak pozitivnih stvari koje su aktuelne vlasti darivale Kladuščanima za protekle dvije godine. Na neke od njih je imao i ozbiljne primjedbe.
Prisutni na Panel raspravi iznijeli su svoje zamjerke na previsoke komunalne takse i komunalne tarife kod odvoza otpada u velikokladuškim firmama te nedopustivu sporost administracije. Dotakli su se i migrantske krize i pozvali sve nadležne da se uključe u rješavanje ovog problema.
Na kraju, svi prisutni su bili saglasni da treba nastaviti sa Panel raspravama i sa građanskim aktivizmom oko velikog broja aktualnih tema na koje treba pozivati predstavnike vlasti. Više pogledati u video zapisu! Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ