VELIKA KLADUŠA – Danas je održan nastavak konstituirajuće sjednice Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša sa dnevnim redom, kao i 14. januara kada je ista prekinuta zbog njegova neusvajanja. Tada je Laburistička stranka bila protiv predloženog dnevnog reda a DNZ i NiP (Narod i Pravda) suzdržani. Za ovu sjednicu članovi Laburističke stranke potpomognuti Amirom Ćufurovićem koji je istupio iz NiP su istu pismeno tražili i sa istim dnevnim redom.
Ako se upitamo šta se od tada do danas promijenilo, može se kazati – i ništa i puno toga. Postignut je dogovor (a trebao bi biti u pismenom obliku dostupan javnosti) o parlamentarnoj većini od 15 vijećnika koju čine Laburistička stranka (12), Demokratska narodna zajednica – Krajiška stranka (2) i Amir Ćufurović (nezavisni) koji je do mandata došao kao prvi sa liste Naroda i pravde. Na početku nastavka konstituirajuće sjednice vijećnik Laburističke stranke Nedžad Salkić je položio svečanu izjavu. On je ušao u Općinsko vijeće kao slijedeći na listi nakon što osvojeni mandat nije prihvatio Hasan Hako Omanović.
Ovaj saziv dnevnog reda kao i prethodni proslijedio je dosadašnji predsjedavajući Općinskog vijeća iz prethodnog saziva Fikret Bašić. Upravo Bašiću i njegovom zamjeniku su istekli mandati a do danas nisu razriješeni, a danas je izglasano da to bude retroaktivno sa danom kada je mandat svim vijećnicima u BiH „okončao“ Visoki predstavnik u BiH, od o1. novembra. Dakle, do tog dana odnosno sa tim datumom trebao je biti zaključen radno-pravni status sa predsjedavajućim Bašićem a nije i moguće je da će biti tužbi što je i najavljeno na ovoj sjednici.
Tok sjednice obilježilo je njeno konfuzno vođenje od strane najstarijeg vijećnika Ismeta Behrića te bezbroj (ne)potrebnih pauza koje su tražili klubovi vijećnika.
U okviru prve tačke dnevnog reda razmatran je i usvojen Prijedlog Odluke o izboru Komisije za izbor i imenovanja te Komisije za rukovođenje glasanjem. Vijećnici su se jednoglasno složili da se izbor predsjedavajućeg i njegovog zamjenika obavi javno. Predsjednica Komisije za izbor i imenovanje Elvira Abdić Jelenović (ostala dva člana su Admil Mulalić i Amir Ćufurović) u ime kluba Laburističke stranke predložila je Admila Mulalića za predsjedavajućeg. Oko načina predlaganja kandidata vodila se opsežna rasprava između buduće pozicije i opozicije, jer se nisu poštovale odredbe važećeg Poslovnika, što novu većinu nija baš zanimalo pa se na kraju pristupilo glasanju o prijedlogu Komisije čime je sa 15 glasova „ZA“ za predsjedavajućega izabran Admil Mulalić. Vijećnici opozicije, njih 11 prisutnih, (dva odsutna) bili su protiv ovog prijedloga. Na isti način izabrana je Emina Ćehić (LS) koja će u narednom četverogodišnjem mandatu obavljati dužnost zamjenika predsjedavajućega.
Mulaliću i njegovoj zamjenici razvoj Velike Kladuše će biti u fokusu njihova rada i unapređenje međuljudskih odnosa.
Inače, saziv Općinskog vijeća broji 28 vijećnika. Najviše vijećnika ima Laburistička stranka – 12 (4 žene), SDA 5 (1 žena), Koalicija SDP-KSPP 3, po 2 vijećnika imaju DNZ Krajiška stranka, Naša stranka i ASDA, Narod i pravda ima jednog vijećnika, te nezavisni vijećnik Amir Ćufurović.
Nakon konstituirajuće sjednice održan je Kolegij Općinskog vijeća a potom i Vanredna sjednica sa samo jednom tačkom dnevnog reda, Odlukom o privremenom finansiranju za 2021. godinu. Odluka je usvojena za 15 glasova za i 11 protiv a iznos sredstva za privremeno finansiranje utvrđena je u visini od 2.371.171 KM (isti iznos za prva tri mjeseca prošle godine). Odlukom je predviđeno privremeno finansiranje do donošenja budžeta, a najduže do 31. marta 2021. godine.
Amir Purić je pojasnio stav njegova Kluba zbog kojeg neće podržati ovaj prijedlog Odluke, jer se sumnja u manipulacije aktuelnog načelnika kod utroška sredstava zbog čega je i podignuta optužnica od strane Kantonalnog tužilaštva. Purić je istakao i da neće glasati da se Komunalijama u prva tri mjeseca dodijeli 820.000 KM, koliko je bilo dodijeljeno prošle godine za isti period. On se ponadao da ovakvu odluku neće podržati ni oni koji su javno kritikovali tolika izdvajanja za ovo preduzeće, međutim, prevario se jer su za istu glasali dosadašnji najveći i najžešći kritičari. Prilikom glasanja ova Odluka o privremenom finansiranju usvojena je sa 15 glasova „ZA“, 11 je bilo protiv.
Dakle, kladuški eksperiment je startao u uslovima kakvi su se i danas vidjeli i doživjeli, sa suficitom nemorala i deficitom prava.
Svakako, pripremili smo video prilog sa izjavama predstavnika svih aktera ove sjednice pa pogledajte da se uvjerite u pomenuti suficit nemorala i deficit prava. Svaka izjava je u kraćoj verziji a neke će se uskoro objaviti, prije svih obraćanje novoizabranog predsjedavajućeg zbog činjenice da se pojavljuje kao spasilac Velike Kladuše. Javnost će svakako zanimati na koji način i sa kojim kapacitetima će lider DNZ BiH spašavati Veliku Kladušu koja je sa pet vijećnika u prethodnom sazivu (Velika Kladuša 4 i Bos. Petrovac 1) spala na svega dva, u uslovima nepovoljnog-toksičnog ambijenta u Čaršiji koja godinama nazaduje jer je u 2020. godini Velika Kladuša prema zvaničnim statističkim podacima ostala bez 180 radnika, uz podsjećanje da je prethodnih godina ta brojka bila 82 na godišnjem nivou. Esad ŠABANAGIĆ