ŠILJKOVAČA/VELIKA KLADUŠA – Na poziv mještana Šiljkovače novinar-urednik u Redakciji ReprezenT jučer je posjetio ovo velikokladuško naselje u kojem su novinara dočekala petorica ozbiljnih i samouvjerenih članova Građevinskog odbora za izgradnju puta Nepeke – škola (PŠ Šiljkovača) – Krž, ukupne dužine 2.004 metra.
Zašto ovakav uvod u kojem se ističe redovna i svakako normalna novinarska aktivnost? Razloga je više, a dva su u ovom slučaju vrijedna pažnje. Redakcija ReprezenT-a je prije desetak godina pratila realizaciju a potom i svečani čin otvaranja prve etape ovog puta te i etapu puta prema Šmrekovcu, dok drugi razlog leži u činjenici da je ovoj Redakciji svaka pa i najmanja aktivnost građana i njihova borba za poboljšanje vlastitih uslova za život, tema koju rado obrađuju i nikada je ne zaobilaze.
Na prvom susretu sa svim članovima Građevinskog odbora kod Područne škole u Šiljkovači, koja već duže vrijeme zjapi prazna, pitali smo koliko mještani, građani kojima asfalt treba i koji će podnijeti najveći teret, vjeruju u sve što isti rade. Nakon potvrdnog i ohrabrujućeg odgovora sa konkretnim primjerima, evo priče o akciji.
Putnim pravcem Nepeke – škola – Križ u dužini od 2.004 metra, četiri metra širine i sa oko 600 metara ivičnjaka, gravitira 35 domaćinstava i svi su pristali učestvovati u akciji koliko budu mogli a otprilike podjednak je broj hrvatskih domaćinstava koji su ovdje domicilni i bošnjačkih koji su se ovdje nastanili u posljednje vrijeme. Puno njih živi vani, u dijsapori, i od njih se puno, s razlogom, očekuje u ovoj akciji. Predračun za ovu etapu puta kreće se oko 300 hiljada KM, a ogromna je prednost što ista ima projektnu dokumentaciju do Područne škole (oko 1.300 metara). Na ovom sadašnjem prašnjavom putnom pravcu ranije je urađeno pet propusta.
Inače, prigradska naselja Šiljkovača, Šmrekovac i Nepeke pripadaju Mjesnoj zajednici Grad a dodatna prednost za projekat je ranije otvoren žiro račun u Raiffeisen banci na koji je već uplaćeno dvadesetak hiljada KM priloga građana i njihovih prijatelja. Općini Velika Kladuša podnešen je pismeni Zahtjev za učešće koje u pravilu iznosi 50% vrijednosti projekta a ispunjen je uvjet – projektne dolkumentacije. Zatražena je pismenim putem i pomoć Vlade USK-a koja, zbog specifičnog sastava stanovničtva i dosadašnje „zapuštanosti“ ovih naselja, prije svega, od strane lokalne zajednice Velika Kladuša. Nema sumnje da ovom projektu itekako mogu pomoći Hrvati USK-a (u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti) ali i susjedne Republike Hrvatske što voditelji akcije i očekuju.
Jedan od poteza članova Građevinskog odbora hvale vrijedan je Zahtjev upućen Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta, da za potrebe ovih naselja na korištenje ustupi napuštenu Područnu školu u koju su prije dvadesetak godina upravo građani obnavljali i osposobljavali za njen rad. Što danas nema đaka u školi jedan od razloga je svakako i njena pristupačnost asfaltnim putem. Članovi Građevinskog odbora procjenjuju da dvadesetak učenika iz Šiljkovače svakodnevno odlazi u škole u Veliku Kladušu i susjedni Cetingrad u Republici Hrvatskoj.
Ovim prašnjavim putem svakodnevno se kreće najmanje šest teških invalida, većina u invalidskim kolicima, a jedan od njih je Ramiz Pandžić, član Građevinskog odbora. Za njihove potrebe Hitna služba Doma zdravlja nerado dolazi a zimi je to najčešće i nemoguća misija. Pobrojana naselja su smještena u graničnom pojasu sa Republikom Hrvatskom a Hrvati ovdje nemaju čak ni svoje groblje a da ne spominjemo vjerski objekat i druge sadržaje.
Javnosti je, iz naših reportaža od ranije, poznato da se ovdašnji umrli sahranjuju u susjednom Cetingradu a da djeca odlaze u tamošnju osnovnu školu a srednju u Slunj i da i danas državnu granicu prelaze (i)legalno na posebno određenom mjestu. Naravno, za njih je problem što škole u Velikoj Kladuši nemaju nastavne programe prilagođene ovim učenicima.
Sastanak u subotu
Za građane Šiljkovače, Šmrekovca i Nepeka prenosimo planove Građevinskog odbora koji u subotu, 02. septembra, u 10:00 sati kod Područne škole organizuju sastanak građana sa članovima Građevinskog odbora pa ovim putem apeluju na građane da se odazovu u što većem broju kako bi prisustvovali i saznali što je do sada učinjeno na izgradnji druge etape putnog pravca Nepeke – škola (Šiljkovača) – Križ. Ovo je za građane pomenutih naselja životna prilika za koju se bore duže od trideset godina i ne treba je prepustiti neuspjehu. Ovu informaciju i sve druge aktivnosti zainteresirani mogu pratiti na fb profilu Udruzenje Građana. Na ovom profilu može se, između ostaloga, vidjeti da je Dragan (Markov) Cindrić, mještanin i član Građevinskog odbora uplatio 500,00 KM a kada je shvatio ozbiljnost projekta i priliku koju treba iskoristiti, uplatio je na žiro račun još 2.500,00 €ura. I drugi članovi Građevinskog odbora, među prvima su uplatili svoje početno učešće.
Ovoj akciji mogu se i trebaju odazvati svi ljudi dobre volje i na taj način pokazati solidarnost sa mještanima koji godinama žive pored prašnjavog puta a na području općine Velika Kladuša nema niti bližeg centru a niti važnijeg putnog pravca od ovoga.
Članovi Građevinskog odbora:
1.) Rasim Bajramović (predsjednik): 00387-61-765-730, 2.) Ramiz Pandžić (član): 00387-62-415-756, 3.) Dragan Cindrić (član): 00387-62-193-808, 4.) Abdo Mukeljić (član) i, 5.) Amir Karajić (član).
Invalidi sa ovog područja
Ramiz Pandžić, Fikret Kendić, Marko Medved, Sadika Kendić, Tomica Cindrić i Samir Karajić.
Podsjećamo da su u oktobru prije tačno deset godina pušteni na upotrebu građanima prve etape putnih pravaca Zagrad – Šmrekovac i Zagrad Nepeke. Ova akcija je prilika da se nakon deset godina od tada građanima pomenutih naselja ostvari životni san, koji inače traje duže od trideset godina, pa da se zasvira, zapjeva i poigra, zašto ne. Redakcija ReprezenT-a će sve to odgovorno i kvalitetno popratiti i objaviti. Esad ŠABANAGIĆ