„Kladuša na razmeđi dvaju stoljeća”

VELIKA KLADUŠA – O Velikoj Kladuši je srazmjerno broju događaja iz njene daljnje i bliže prošlosti napisano malo knjiga, a od onoga šta je i napisano, malo je izvornih kladuških autora. To praktično znači da su ljudi sa strane više pisali iako su manje poznavali prilike u najzapadnijoj čaršiji, bez obzira o čemu se pisalo. Tako su objavljene knjige o Huski Miljkoviću, Aferi Agrokomerc, o međumuslimanskom sukobu poprilično tanke a nekih je i vjerodostojnost upitna. Tako to biva kada drugi bolje od Kladuščana vide ono što se ovdje dešavalo i što se dešava. Kladuščani su, čast iznimkama, lijeni za pisanje iako su za to nadareni. Nije to slučaj samo sa zahtjevnijim ostvarenjima već općenito pa tako nema analitičkih osvrta na aktuelna dešavanja, nema komentatora ovdašnje svakodnevnice, nema kritičkih promišljanja. Zapravo, ima komentatora ali na ono što neko uradi ili pokuša uraditi na tom planu i to je jedna ozbiljna primjedba Kladuščanima.RamoH

No, da ne bude sve tako crno trudi se analitičar i publicista Ramo Hirkić, povratnik iz Amerike, koji je već u poodmakloj fazi na sakupljanju materijala i podataka za jedan veći publicistički projekt radnog naziva „Kladuša na razmeđi dvaju stoljeća“. Budući da se radi o značajnom i sadržajnom poduhvatu i zbog njegove želje da u isti uključi što više zainteresiranih i kompetetnih Kladuščana, u nastavku objavljujemo „Javni poziv“ i prateće podatke iz kojih se može isčitati o čemu se zapravo radi i kako se eventualno zainteresirani mogu uključiti u projekt, koji će, kako Hirkić kaže, biti završen sa ili bez takvog učešća. Zbog podataka i sadržaja koje će projekt sadržavati potrebno je i poželjno u njega uključiti što više onih koji traženim podacima raspolažu ili mogu pomoći na bilo koji drugi način. E. Š.

Vođa Izdavačkog projekta radnog naziva „Kladuša na razmeđi dvaju stoljeća“  Ramo Hirkić, analitičar-publicista, raspisuje

J  a  v  n  i    p  o  z  i  v

za očitovanje izražavanja interesa

Pozivaju se zainteresovane referentne osobe za izražavanje interesa oko učešća u projektu radnog naziva kao u naslovu i prilogu ovom Javnom pozivu. Pravo učešća imaju  svi bez ograničenja koji smatraju da imaju reference i procjenjuju svoj interes u projektu. Modaliteti i način učešća se sporazumno utanačuju. Poziv je otvoren do 30. jula 2016. godine. Prijave na poziv moraju biti u pismenoj formi dostavljene poštom, osobnom predajom, i-ili u e-formi. Eventualne dodatne informacije raspoložive u e-formi. Vođa projekta poziva zainteresovane osobe u bilo kojem statusu koje smatraju da imaju vrijedne priloge-građu za navedeni projekat da se jave radi utanačenja. Velika Kladuša, 15. juna 2016. ramoh45.07@hotmail.com

Radna verzija                                                                  

Izdavački projekt radnog naziva: Kladuša na razmeđi dvaju stoljeća

Povijesni aksiomi, sažeci, enciklopedijski osvrti, simboli-legende, ključni povijesni događaji, strateške pogreške, smrtno nastradali Kladuščani tokom 1992/1995., zaključna razmatranja, smjernice, preporuke, dokumentacione osnove (mape, tabele, kopije),…

  1. Osnovna svrha/cilj

Na osnovu prihvatljive bibliografije, relevantne povijesne građe i izvora, tumačenja, sumiranja stavova autora po hronološkoj periodizaciji prjmenom historijske komparativne analize prezentovati šta i kako se dešavalo, osnovne karakteristike društvenih kretanja na kladuškom tlu tokom stoljetne razmeđe.

Orjentacioni sadržaj „projekta“

U skladu sa osnovnim ciljem, ovisno o ambicijama izdavača definisanog u formi projektnog zadatka, referentne kompetentnosti organa projekta, radni sadržaj  mogao bi obuhvatiti:

Predgovor

Uvod

Opći povijesni „aksiomi“  okruženja i Kladuše zaključno sa 2020.

I   1. Pregled korespodentnih dešavanja u okruženja 1945.-2020.

II 2. Aksiomi Kladuše

Enciklopedijski osvrti-sažeci

  1. Ključni povijesni događaji 1950-2020.
  2. Sažetak 1945-1990/A short reviw 1945-1990.
  3. Hronologija zadnje decenije 20. stoljeća.
  4. Sažetak 1991-2020.
  5. Sažeci po oblastima-segmentima.

III Osnovne karakteristike perioda 1990-1993. godine sa posebnim osvrtima na okolnosti koje su rezultirale oružanim sukobima.

IV   Popis smrtno stradalih Kladuščana 1992-1995. po metodi modernih serija (gruba procjena oko 1.500 osoba, uključivo i 100-njak van teritorije općine) i stanovnika drugih općina (gruba procjena oko 300 osoba) na području Velike Kladuše u periodu 1992-1995.

  1. Spisak nestalih Kladuščana na kladuškom tlu i drugim područjima.
  2. Spisak smrtno stradalih civila (žena, djece).
  3. Spisak smrtno stradalih Kladuščana van teritorije općine.
  4. Spisak smrtno stradalih Kladuščana po formacijskoj pripadnosti.

4.1. Spisak smrtno stradalih Kladuščana, pripadnika Narodne odbrane.

4.2. Spisak smrtno stradalih pripadnika Narodne odbrane sa drugih područja.

4.3. Spisak smrtno stradalih Kladuščana, pripadnika AR BiH.

4.4. Spisak smrtno stradalih Kladuščana u drugim vojnim formacijama.

  1. Spisak smrtno stradalih pripadnika 505. Viteške brigade na području Vel. Kladuše.
  2. Spisak smrtno stradalih pripadnika Prve Cazinske 503. Slavne Brdske brigade na području Velike Kladuše.
  3. Spisak smrtno stradalih pripadnika AR BiH na rubnim graničnim područjima susjednih općina.
  4. Spisak smrtno stradalih pripadnika drugih vojnih formacija na području Velike Kladuše.
  5. Napomene, objašnjenja, verifikacije spiskova, procjena pouzdanosti spiskova.

V Kladuški junaci, legende, mitovi.

VI Strateške pogreške.

VII Geopolitički esej.

VIII Književni esej.

IX Prilozi biografiji Fikreta Abdića.

X Osvrt na bibliografiju i stavovi.

XI Zaključna razmatranja-pouke, smjernice i preporuke.

XII Dokumentaciona osnova.

  1. Zemljopisne mape.
  2. Panorame Velike Kladuše.
  3. Osobe koje su doprinijele nazadovanju Velike Kladuše.
  4. Statistika.

XIII Primarna (nezaobilazna) i sekundarna bibliografija.

  1. Organizacija

Primjerna formulacija i verifikacija „projektnog zadatka“. Identifikacija potencijal (nog) i-ili potencijalnih izdavača sa organima projekta koji bi razradili operacionalizaciju projektnog zadatka. Početne  financijske potrebe obezbjeđuju vođa projekta, a predračun implementacije i način obezbjeđenja utvrđuje izdavač(i) shodno realnim potrebama sa unaprijed preciziranim kriterijumima naknadama prema brutto satnici prof. Gimnazije. Svaki honorirani tekst-prilog mora dobiti dvije pozitivne recenzije anonimnih recezenata.

  1. Redosljed-map of road
  1. Identifikacija potencijalnih (ko)autora pojedinih poglavlja knjige dogovorom i–ili putem javnog poziva preko kladuških portala. Kolokvijalni razgovori, izbor projektnog tima, dogovori i raspodjela zaduženja,…
  2. Pripremiti i publikovati putem kladuških portala sadržaj knjige i projektni zadatak ostvarenja.
  3. Priprema primjernih podloga za identifikaciju potencijal(nog)i-ili potencijalnih izdavača i neophodni kontakti-pojašnjenja,…
  4. Priprema primjerne metodologije, poslovnika o radu organa projekta, predračuna i drugih segmenata-pojedinosti za verifikaciju-odobrenje od strane izdavača.
  5. Ostali-najnužniji poslovi oko formailizacije organa projekta
  1. Nužne orjentacione napomene-procjene
  1. Definirati primarnu (nezaobilaznu) bibliografiju.
  2. Za stavku IV (centrani dio) koristiti sve moguće izvore (matične urede, publikovane „monografije“ vojnih formacija 5. Korupsa Armije BiH, knjiga „Instituta za poginule, nestale,…“ poznatija kao Tokačeva knjiga, podatke zainteresovanih udruženja, mjesnih zajednica, familija,…
  3. Orjentaciona procjena obima na bazi formata A4 oko 250 lista ili 500 str. odnosno troškovi printanja, npr. tiraž 300 kom. oko 7.000 KM.

Velika Kladuša, maj 2016. Vođa projekta Ramo Hirkić ramoh45.07@hotmail.com

Karta-opcine VKPrimarna (nezaobilazna) bibliografija za potrebe izdavačkog projekta radnog naziva:  „Kladuša na razmeđi dvaju stoljeća“

Za općenito poznavanje i razumjevanje višestoljetne povijesti Velike Kladuše neophodna je solidnija upućenost u povijesnu bibliografiju BiH i susjednih država, posebno Republike Hrvatske. Enciklopedijsko razumjevanje novije povijesti (1880-tih) Velike Kladuše do 1980-tih nužno je solidno poznavanje monografije „Velika Kladuša kroz stoljeća“, autora Aleksandra Ravlića („Tipograf“, Rijeka, 1987.) i donekle korespodentne bibliografije navedene na kraju knjige (578-581). Meritorno-kvalifikovano poznavanje-tumačenje modernije historije (od 1990-2020.), pored navedena dva pasusa, nužno je solidno poznavanje „nezaobilazne“ bibliografije-knjiga koje obrađuju specifična područja-djelatnosti i značajne povijesne događaje uključivo i dijelove korespodentne bibliografije navedene u niže pobrojanim knjigama, književna djela fokusirana na istinite povijesne događaje,…

Svaki povijesni događaj, oblast,… ima tipičnu, ali neophodno je navesti i ostalu poznatu bibliografiju kako bi potencijalni znatiželjnici imali orjentaciju-uputu koje sve knjige opisuju-dotiču konkretni „fenomen“.

Br.  Naziv knjige Autor(i) Mjesto/godina  Br. str.
1. Bihać i Bihaćka krajina R. Lopašić Zagreb,        1890.              328
2.

3.

Pounje u Bos. Krajini

Kladuša i okolina

M. Karanović

S. Smlatić

Beograd,      1925.

V. Kladuša,   1976.

            427
4. Omaha 1950 Dževad

Sabljaković

Beograd, 1986. Cazin,           2015.              224

277

5. Ekonomsko pokriće

Agrokomerca

Hrvoje

Šošić

Ljubljana,    1988.              174
6. Treće  pokriće

Agrokomerca

H.Šošić Zagreb,        1989.              640
7. Cazinska buna 1950

Cazinska buna 1950

od istine ka pravdi

Vera Kržišnik-Bukić Sarajevo,     1991.

Cazin,           2013.

             540

617

8. Abdićev put u izdaju Hasan Biščević Ljiljan,          1993.
9. Drmaljevo svjedok optužbe Grupa autora Bihać,           1994.              140
10. Egzodus naroda z. Bosne Ramo Hirkić Ljubljana,     1995.              410
11.

12.

13.

Tenef

Svi zločini Fikreta  Abdića

Od Mokreša do S. Mosta

Emin  Huskić

Emin Huskić

Grupa autora

Istanbul,      1996.

Bihać,           1997.

Bihać,           1997.

            100

268

524

14.

15.

Egzodus II. dio

Krajiške junačke pjesme

Historija Bošnjaka

Ramo Hirkić

Nezvet Veladžić

M. Imamović

Phoenix,     1998.

Bihać,           1998.

Sarajevo,     1998.

  572

  432

  632

15.

16.

17.

18.

19.

 

20.

Uvod u medicinu…….

Prilozi historiji z.Bosne

Džamije Velike Kladuše

Brat njegov ili on

Nur, rahmet i kuvet 505. Viteške B. brigade

U potrazi za istinom

S. Kendić

Ramo Hirkić

Hasan Hilić

Izet Perviz

Grupa autora

 

I. Đedović

Sarajevo,     1999.

Phoenix,      1999.

Bihać,           2000.

Sarajevo,     2000.

 

Bužim,          2000.

V. Kladuša,   2000.

             186

280

267

337

 

405

221

 

21.

 

22.

Osnovna škola Vrnograč

1880-2000

Ljiljan za Tamjan

I. Ikanović

Mujo Koštić

Kasim Mujagić

Vrnograč,    2001.

 

V. Kladuša,  2001.

 

280

162

23. Peti korpus 1992-1995. Bejdo Felić Sarajevo,     2002.              662
24.

25.

Na tragu zločina u C.krajini

Međubošnjački Sukob u  Cazinskoj krajini 1992-1995.

Ramo Hirkić

Smail Kličić

Phoenix,      2002.

Bihać,           2002.

            270

261

26.

27.

Uspon i pad „Agrokomerca“

U obruču

Petar  Dodik

Ramiz Dreković

Sarajevo,     2003.

Zenica,         2004.

             311

588

28. Huska Miljković Bakir Tanović Sarajevo,     2004.               261
Ratni dnevnik 92-94 Jovo Garojević V. Kladuša,   2007.             228
Privremeni boravak izbjeglica na području V. Kladuša Hajrudin

Muhamedagić

V. Kladuša, 2007.             465
Afera *87 Ramo Hirkić Phoenix,      2007.             430
H. Pozderac žrtva vremena

Zbornik radova „C. krajina XX stoljeće“, svezak 10

U godini pakla

The New Way For New Age

Monografija stradalih pripad. ArBiH 1992-1995.

The Forgotten Childern of Krajina

Bosnaska knjiga mrtvih

Saga o fudbalu

Krug smrti 1992-1995

Otvorene krajiške rane

Safet Hrnjica

Grupa autora

 

Safet Hrnjica

Ramo Hirkić

Grupa autora

Z. Nadarević

M. Tokača

Zahid Topić

Z. Miljković

Mirsad Talić

Bihać,           2010.

 

Zagreb,        2011.

Bihać,          2012.

Phoenix,      2012.

Fojnica,        2013.

V. Kladuša,   2013.

Sarajevo,     2013.

V. Kladuša,   2014.

V. Kladuša,   2014.

V. Kladuša,   2014.

          231

            540

          112

           86

         855

         210

      991

          276

          450

 203

Monografija 90 godina Crvenog križa/krsta V. Kladuša Hajrudin

Muhamedagić

 

V. Kladuša,   2016.

            290
Bilten za društvena kretanja Partnerska grupa V. Kladuša,  2014/15.

              Pet izdanja

U „nezaobilaznu“ bibliografiju nedvojbeno treba uračunti i brojne publicističke priloge koji su sastavni dijelovi novinarskih feljtona-serijala, među kojima prvenstveno: Džehenemska decenija (Esad Šabanagić, 1998-2002), Svi predsjednikovi ljudi (Đulaga Alibegić, 2005-2006), Kalendar značajnih događaja (Ramo Hirkić, 2005-2008), kolumna-serijal Tefter (2007-2016) gdje se u preko 350 brojeva mogu naći brojne nezaobilazne povijesne odrednice. Od nepublikovanih rukopisa nisu nevažni „Prilozi biografiji Fikreta Adbića“ koji se postepeno dopunjuju već 10-tak godina. Za potrebe dubinskih sagledavanja pojedinih „fenomena“ kladuškog društva neophodno je ostvariti uvide u strateške dokumente kao npr. Sudski spisi, Izvještaji-transkripti, Prostorni plan 2002-2020. sa pripadajućim dokumentima, Strategija razvoja 2014-2024. sa pripadajućim dokumentima, Strategija omladinske politike, Kapitalni projekti, zvanične informacije i izvještaji nadležnih organa, institucija, civilnih udruženja, Biračke spiskove, Rezultate glasanja,…Velika Kladusa

Sekundarna bibliografija

Wisdom of the West, Bertrand Russel, London 1959.

The Age of Capital, Eric Hobsbawm, London 1989.

Bosanska krajina, Remiza Smajić, Sarajevo, 2008.

Međunarodni sud za ratne zločine, Davor Krapac, Zagreb 1995.

Krv petrola Bosna, autora Pjer M. Galoa, Beograd 1996.

The War in Bosnia and Herzegovina, Steven L. Burg, London 1998.

Knin je pao u Beogradu, Milisav Sekulić, Beograd 2000.

Put do istine, Ibrahim Dizdarević, Cazin 2005.

Odnos R. Hrvatske prema BiH, autor Josip Jurčević, Zagreb 2009.

Spašavanje zločinačke budućnosti, Josip Jurčević, Zagreb 2013.

BiH i EU, autorica Hoda Dedić, Tuzla 2015.

Dokumenti „RSK“-knjiga 17, Grupa autora, Zagreb 2015.

Naredne aktivnosti:

Provjeriti šta od navedene bibliografije ima u lokalnoj knjižnici?

  1. U sklopu ove stavke provjeriti raspoloživost bibliografije navedene u naznačenoj „monografiji“ Kladuše!
  2. Za dobro ostvarenje projekta predložiti-naznačiti dopune nezaobilazne bibliografijeVK sa visine