Prema važećoj metodologiji sve općine FBiH (79) po stepenu razvijenosti svrstane su u šest skupina. Skupinu nedovoljno razvijenih (indeks opće razvijenosti 0,66-0,75) čini 17 općina među kojima i Velika Kladuša (indeks 0,66 i rang 58. za 2019.). U ovom statusu (nedovoljno razvijena) Velika Kladuša tavori već 39 godina (31.12.1979. iz statusa izrazito nerazvijenih dospjeli smo u nedovoljno razvijene) zahvaljujući potpisnicima Platforme „Velika Kladuša za sviju nas“ izuzev Naše stranke koja se prvi put ovdje pojavila 2008. pa nestala da bi 2019. ponovo „iznikla iz drugog pepela“! Među 17 nedovoljno razvijenih lokalnih zajednica FBiH Velika Kladuša ima u svim izbornim periodima najviše kandidata za načelnika i najviše kandidata za vijećnike! Tako npr. 2012. Kladuščanima se ponudilo šest, 2016. četiri kandidata za načelnika! Kako stvari stoje koncem prve dekade juna 2020. za najavljenje jesenje izbore imati ćemo pet kandidata.

Prvi se „začešljao“ Edin Behrić (1987) i Saopćenjem od 29.05.2020. putem kladuških medija (koji su to prešutjeli) obavijestio javnost da je Centralnoj izbornoj komisiji predao svoju kandidaturu u statusu nezavisnog kandidata. Momak juriša na drugi mandat! Okitio se refrencama iz mandata 2012.-2016. prepoznatljivog prema vidnom doprinosu nazadovanju bajkovite Čaršije, ignorisanju građanskih inicijativa, diskriminaciji medija, kršenju ljudskih prava,… Zvanično drugog kandidata dr. Jasmina Hušića (1977) „začešljalo“ je šest političkih stranaka 09.06.2020. Ovaj događaj mediji su solidno popratili (tri portala i dva printana medija). Da li je slučajno Cladosa knezova Babonića od 1280. kao Stari grad Velika Kladuša na parceli k.č. 1367 u vlasništvu Općine Velika Kladuša izabran kao mjesto „začešljavanja“?

Ramo Hušidić, nezavisni kandidat

Ako se pouzdati u Zemljišnoknjižni izvadak broj 1390 od Zemljišnoknjižnog ureda Velike Kladuše izdatog 28.05.2020. Stari grad na parceli 1366 (šuma 5. klase i šuma 3. klase ukupne površine 6 hektara 81 ar i 36 kv.m ili ukupno 68.136 kv.m) prvi put upisan je u knjige 21.10.1930. kao Državni erar Kraljevine Jugoslavije. Prvim prostornim planom 1986/2005. usvojenim od sva tri vijeća Skupštine opštine 29.12.1986. godine u mandatu Slobodana Miljkovića (1936) obuhvaćen je širi kompleks (oko 70 hiljada kv.m.) Starog grada. Smješten na padinama Keserović brda (k.257) na koti 219 m.n.v. iznad Grabarske, brojni Kladuščani ga doživljavaju kao najznamenitiji simbol svog zavičaja. Prema geodetskom snimku (Broj: 03/1-23/1-3513/13) od 23.10.2013. navedene su dvije katastarske čestice (1366 i 1367), te desetine katastarskih čestica što opasuju ovu lokaciju sa sjeverne i zapadne strane. Zanimljivo je da između padina Starog grada i rječice Grabarska ima 10-tak katastarskih čestice od kojih su tri u vlasništvu Odbora islamske vjerske zajednice. Tajnovita povijest Starog grada od ranog feudalnog doba se stalno dopunjava novijim spoznajama. Još smo u isčekivanju da se neka od „priča“ Starog grada „prometne“ u ambicioznije književno djelo?

Jasmin Hušić, nezavisni kandidat (opozicije)

Čini se da je od svih medijskih znalaca koji su pratili event 09.06.2020. najbolji naziv potrefio Fahrudin Bender u Oslobođenju od 11.06.2020. („Zajedno protiv Fikreta Abdića“) navodeći u podnaslovu: „Jedini cilj koji je ujedinio stranke zove se pobjeda doktora prava Jasmina Hušića u trci za načelnika, koji sada trpi mobing“!

Ako je suditi po naslovima u medijima najveći optimista je Esad Šabanagić, urednik Portala Reprezent.ba sa izborom „Konačno progovoriše jednim glasom“. Daj bože da tako bude, ali…?

Učmala Čaršija bruji o još dva kandidata koji se „začešljavaju“ kao kandidati za načelnika, ali nisu još javno obznanili „frizure“! Kao peti kandidat očekuje se „vitez“ Laburističke stanke koja je još u fazi biranja „češljeva“!

O kandidatima za načelnika, onima koji će ih „glancati“ (nafaljivati biračima), (bes)mislenom populističkom naslovu Platforme, (Velika Kladuša za sviju nas) njenom sadržaju, potpisnicima,… onima koji će vrednovati (oko 20-tak hiljada birača) „friz i glanc“ biće pisanja u narednim Tefterima.

Brojne manjkavosti „biračkog sistema“, ljudske kvalitete biračkih odbora, ravnodušnost birača, pretjerana brojnost kandidata, kako za načelnika tako i za vijećnike, nespremnost za istinska sučeljavanja oko strateških važnih pitanja (nazadovanja Velike Kladuše i zasluge pojedinaca i njihovih stranaka-mentora), sklonost populizmu, bježanja od „ujedinjenja“ na osnovnom cilju (pravedno napredno inkluzivno kladuško društvo) sa modernim percepcijama i implementacijama temeljnih vrijednosti (pravednost, jednakost, solidarnost, ljudskost,…), favorizovanje kulta ličnosti (načelnika) u odnosu na institucije,… ukazuju na (ne)zrelost Kladuščana među kojima dominiraju blećci!

Neki od rezultata online debate tokom (samo)izolacije

Opće je znano da smo vrijeme prirodne nepogode 16.03.-27.05.2020. proveli u (samo)izolaciji, svako na svoj način. Na prijedlog urednika Portala Reprezent.ba kolokvijalnim virtualnim komunikacijama sa nekolicinom participanata Partnerske grupe koja promoviše Koncept „Unaprijedimo Kladušu zajedno“ dogovorili smo da provedemo online debatu o par tema od općeg značaja i koristi za Veliku Kladušu i Kladuščane ma gdje bili i šta radili.

Kao prva tema ponuđena je „Tretman antifašizma u Velikoj Kladuši“ u kontekstu odnosa prema antifašističkom naslijeđu, prvenstveno spomen obilježju. Osnovni cilj i svrha jeste formulisanje Inicijative za Općinsko vijeće da se obnovi spomen ploča učesnicima Prvog partizanskog kursa, oktobra 1944. u naselju Grahovo-Barake. Kako je znano spomen ploča je bila na zgradi bivše Osnovne škole i „nestala“ tokom Bratorata 1993/95. Neohpodne podloge su pripremljene, publikovane na Portalu. „Reprint“ izdanje spomen ploče može se postaviti s desne strane ulaza u zgradu Osnovne škole „Sead Ćehić“ u naselju Grahovo. Izostao je završni dio (formalizacija i predaja na protokol) što je u nadležnosti savjeta Mjesne zajednice Mala Kladuša, džematskog odbora naselja Grahovo, Školskog obora i dva civilna udruženja koja baštine antifašističko naslijeđe na području Velike Kladuše. Nevjerovatno da 40-tak osoba ne osjeća potrebu afirmacije antifašizma na kladuškom tlu kao najveće civilizacijske tekovine čovječanstva u minulom stoljeću?!

Druga tema je bila fokusirana na pripremu desetog izdanja Promotivnog listića Koncepta „Unaprijedimo Kladušu zajedno“ sa fokusom na „oporavak“ poslije pandemije koronavirusa. Ova tema je u potpunosti završena i stoji na raspolaganju zainteresovanim Kladuščanima (dvije verzije: „e“ i hard), ma gdje bili i šta radili širom dunjaluka!

Aktuelni načelnik još razmišlja…

Kao treća tema ponuđena je radna verzija Otvorenog pisma Fikretu Abdiću, načelniku Velike Kladuše povodom njegovog upornog doprinosa nazadovanju Velike Kladuše tokom 35 godina neprikosnovenog utjecaja i dominacije u društvenom životu nazadne Čaršije. Učesnici online debate su direktno pitani da li bi potpisali navedeni tekst, šta i kako bi trebalo mijenjati,…Ova tema je još u „opticaju“ sa pozivom zainteresovanim da se uključe?

Najambicioznija četvrta tema „Strateške (po)greške u periodu 1981.-2020.“ sa fokusom na kriterijum identifikacije. Vjerovali ili ne, ravnodušnost koju su hiljade Kladuščana 1980.-1990. sa statusom članova radničkih savjeta, sindikata, partije, raznih komisija,… manifestovalo formalnim aminovanjima fiktivnih bilansi-završnih računa 60-tak pravnih osoba (OOUR-a) veoma je slična sa upravljačko-rukovodnim strukturama u javnim preduzećima, dioničkim društvima, vijećnicima, članovima savjeta mjesnih zajednica, džematskih odbora, civilnih udruženja,… tokom prve dvije decenije 21. stoljeća!

Opće zapažanje su mršavi rezultati online debate s napomenom da nekoliko vrijednih zapažanja, intervencija, konkretnih doprinosa opravdava vrijeme i trud tokom 4-nedjeljne (samo)izolacije!

Velika Čaršija, 14.06.2020.  ramoh45.07@hotmail.com