SONY DSC

Ponovno pokrenuta eksploatacija rude sirovoga gipsa

KULEN-VAKUF – Nakon četverogodišnjeg prekida, ovih dana je ponovno pokrenuta eksploatacija rude sirovoga gipsa na površinskom kopu „Breščići“ u Kulen-Vakufu, a koji posluje u okviru Rudnika gipsa Donji Vakuf. Uprava Rudnika potpisala je ugovor s Cementarom u Našicama u Republici Hrvatskoj o isporuci dvadeset hiljada tona rude sirovog gipsa željezničkim kompozicijama do kraja godine. Sa željezničke stanice u Kulen-Vakufu utovarena je i otpremljena i druga kompozicija od hiljadu i osam tona rude gipsa.

Mjesečno 3.000 tona

Vijest o netom potpisanom ugovoru s našičkom Cementarom o proizvodnji i Željeznicama FBiH o transportu dvadeset hiljada tona rude sirovog gipsa do kraja godine, obradovala je trenutno sedam zaposlenih radnika površinskog kopa „Breščići“ kod Kulen-Vakufa ali i Upravu Rudnika gipsa u Donjem Vakufu. Radi se smanjenim kapacitetom i mjesečno bi se trebalo isporučivati tri hiljade tona rude gipsa. -Rudu sirovoga gipsa posljednji put smo otpremili 18. oktobra 2013. godine i od tada nismo imali potrebe za eksploatacijom i isporukom. Za koji dan dolazi nam bušilica i bager te ćemo proširiti otkrivku i proizvodnju. Za sada imamo sedam radnika što je dovoljno za jednu smjenu. Ukoliko se ukaže potreba za uvođenjem i druge smjene, primili bi jedan broj radnika, kaže Nihad Kulaš, upravnik radilišta Površinskog kopa „Breščići“ u Kulen-Vakufu. Prije rata je više od dvadeset zaposlenih na ovom površinskom kopu godišnje proizvodilo između osamdeset i stotinu hiljada tona sirovog gipsa. Samo u Mađarsku su izvozili oko pedeset hiljada tona a sirovi gips su isporučivali brojnim cementarama. Danas rudu gipsa plasiraju samo Cementari Našice jer slovenske cementare kupuju samo vještački gips.

Problem tržište

Kako kaže Kulaš, za jednu tonu rude gipsa Cementara plaća četiri eura. Dodaje kako su s ciljem revitalizacije proizvodnje snizili cijene samo da se ona održi. -Ovu rudu gipsa koriste cementare kao sastavnu komponentu za proizvodnju cementa, no ona može služiti i za proizvodnju svih vrsta gipsa i gipsanih proizvoda, od celulozno-gipsanih ploča do gipsa Alabastera i ostalih vrsta, kaže Kulaš i dodaje kako im ruda nije problem. -Problem je osigurati tržište kojem mogu ponuditi proizvodnju i čak 100.000 tona. Sa sedam postojećihm, broj radnika bi povećali i na dvadesetak ako bi se proširili proizvodni kapaciteti na sedamdeset ili osam deset hiljada tona. Uključili bi tri proizvodne smjene, kaže Nihad Kulaš, upravnik radilišta Površinskoga kopa „Breščići“ u Kulen-Vakufu. Shodno potpisanom ugovoru, s kulenvakufske željezničke stanice za našičku Cementaru utovarena je i otpremljena i druga kompozicija s 1008 tona rude sirovog gipsa.

50.000 tona za  „Cemex“

Potrebe za isporukom pedeset hiljada tona rude sirovog gipsa iskazala je i Uprava splitske Cementare „Cemex“. Budući da željeznički transport Unskom prugom prema Kninu još nije uspostavljen, rudu gipsa iz Kulen-Vakufa „Cemex“ bi dopremao kamionima. Na potezu od Orašca do Martin Broda, dugom pedesetak kilometara, kako kaže naš sagovornik, raspolažu sa zalihama od desetak miliona tona sirove rude gipsa što je dovoljno za eksploataciju u narednih pedeset godina. Samir TULIĆ