SONY DSC

Mome srebreničkom heroju

BIHAĆ – U susret obilježavanju dvadeset druge godišnjice genocida u Srebrenici, 11. jula 1995. godine, delegaciju članica Udruženja „Majke Srebrenice“ koje borave u Bihaću, ugostili su u svome kabinetu premijer USK-a Husein Rošić i njegov savjetnik Salih Dedić. Tom prilikom podsjetili su se na najveće stradanje Bošnjaka u nekadašnjoj zaštićenoj zoni Ujedinjenih naroda u Srebrenici a majke ove enklave zahvalile su premijeru na dobrodošlici i brojnim Krajišnicima na čestim posjetama Srebrenici i njihovom sudjelovanju u obilježavanju genocida.

Živim uz bijele nišane

Hanifa i Mejra Đogaz iz Srebrenice, preživjele žrtve genocida, stigle su u Bihać sa Sabinom Hodžić – Mehmedagić, koja je genocid preživjela kao devetogodišnja djevojčica. Hanifa je izgubila dva sina, supruga i kćerku. -Teško mi je. Puno mi je teško, još kad negiraju genocid u Srebrenici, toliko se iznerviram pa ne znam đe sam. Al’ nek im Bog da, kaže Hanifa i dodaje kako je uvijek potresena. -Živim uz one moje bijele nišane, uz moju djecu. Svaka vam čast i hvala vam što se najviše obazirete na Srebrenicu i pomažete majkama Srebrenice, kazala je majka Hanifa Đogaz. Mejra Đogaz u srebreničkom genocidu izgubila je tri sina, muža, unuka. Ubili su joj oca i muževe tri sestre, te još brojne članove familije, ali kaže, bore se i borit će se sve dok svaka majka ne pronađe kosti svoje djece. -Najviše vas ima, iz Bihaća, Cazina, Bužima,… kad se krene maršem mira i željela bi da se svima zahvalim. Nama majkama je o našoj tragediji teško pričati, ali se mora pričati da buduće generacije ne bi doživjele ono što smo mi doživjeli i naša djeca, poručila je Mejra Đogaz, majka iz Srebrenice.

Živa sjećanja

Sabina Hodžić-Mehmedagić je novinarka koja je napisala knjigu o svome rahmetli ocu Sabitu, nazvavši je Mome srebreničkom heroju, želeći tako sačuvati uspomenu na njega. Kazala je kako je ovom knjigom njen otac još živ jer su živa i sjećanja na njega. -Kao devetogodišnja djevojčica preživjela sam genocid i tog kobnog jedanaestog jula izgubila trinaest mojih najbližih članova, između ostalog, i moga oca Sabita kome sam posvetila knjigu, jer nisam se mogla nikada pomiriti s činjenicom da on nije živ, da više neće doći, i zbog toga sam želila da kroz ovu knjigu živi, kazala nam je Sabina Hodžić-Mehmedagić,   autorica knjige „Mome srebreničkom heroju“. Sabina se zahvalila premijeru Huseinu Rošiću i građanima Bihaća jer je naišla na srdačan  prijem, a Krajišnici su, kaže dokazali da su veliki prijatelji Srebrenice. -Krajišnici su inače i tada, i danas, i ubuduće će biti s ljudima iz Srebrenice u punom kapacitetu, srcem i dušom. Naravno, bol koju oni nose mi ne možemo kao takvu osjetiti al’ je djelomično osjetimo i uvijek ćemo pomagati u skladu sa svojim mogućnostima, kazao je Husein Rošić, premijer USK-a. Majke Srebrenice stigle su u Bihać kako bi učestvovale u nesvakidašnjem performansu „8372“ koji je održan na gradskom stadionu u čast žrtvama genocida. Samir TULIĆ